Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Dış Ticaret Rakamları Açıklandı: Beklentiler Tutmadı!

ABD Ticaret Bakanlığı tarafından Kasım 2023 dönemine dair dış ticaret verileri açıklandı. Dış ticaret açığı bu dönemde yüzde 2 düşüş gösterdi. Detaylar haberde;
ABD Dış Ticaret Rakamları Açıklandı: Beklentiler Tutmadı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Küresel piyasaların yakından takip ettiği verilerden biri olan ABD dış ticaret rakamları duyuruldu. ABD Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre dış ticaret açığı Kasım ayında hizmet ihracatındaki toparlanmayla birlikte sürpriz biçimde daralma gösterdi.

Paylaşılan verilere göre dış ticaret açığı, Kasım 2023 döneminde bir önceki aya kıyasla yüzde 2 azalarak 63,2 milyar dolar seviyesine geriledi.

Piyasa beklentisi, dış ticaret açığının söz konusu dönemde 64,9 milyar dolar olması yönündeydi. Dolayısıyla rakam, beklentileri karşılamamış oldu.

Ekim ayı dış ticaret açığı rakamı 64,3 milyar dolardan 64,5 milyar dolara revize edildi.

Ülkenin ihracatı aynı dönemde yüzde 1,9 düşerek 253,7 milyar dolara, ithalatı ise yine yüzde 1,9 düşüşle 316,9 milyar dolara geriledi.

GCM Yatırım Banner

ABD, söz konusu dönemde en fazla dış ticaret açığını 21,5 milyar dolarla Çin karşısında verdi. Avrupa Birliği (AB) ve Çin ile ticaret açığı bu dönemde azalırken İsviçre ile olan ticaret açığı arttı ve 2,3 milyar dolara yükseldi.

Meksika (13,8 milyar dolar), Vietnam (9,7 milyar dolar), Kanada (7,8 milyar dolar), Japonya (7,1 milyar dolar) ve Almanya (5,6 milyar dolar) sırasıyla ülkenin dış ticaret açığı verdiği diğer ülkeler olarak sıralandı.

ABD’nin ticaret fazlası verdiği bölgeler arasında ise Güney ve Orta Amerika (4,1 milyar dolar), Hollanda (3 milyar dolar), Hong Kong (1,8 milyar dolar) ve Avustralya (1,4 milyar dolar) öne çıktı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.