Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Dayanıklı Mallarında Güçlü Artış Olsa da İvme Sürdürülemez

ABD ekonomisinin sağlığı için izlenen verilerden dayanıklı mal siparişleri, piyasaları olumlu yönde şaşırttı. Ancak ivmenin sürdürülemeyeceği düşünülüyor...
ABD Dayanıklı Mallarında Güçlü Artış Olsa da İvme Sürdürülemez
HABER GİRİŞ

Günün beklenen ekonomik verilerinden ABD’de dayanıklı mallar için yeni siparişler açıklandı. ABD Nüfus Sayım Bürosu’nun ön tahminlerine göre dayanıklı mallar için yeni siparişler, Ekim’de önceki aya göre yüzde 1 artış kaydederek 277,4 milyar dolara yükseldi.

Bu, Eylül ayında aşağı yönlü revize edilen yüzde 0,3’lük artışı izlerken yüzde 0,4’lük piyasa tahminlerinin üzerinde geldi. Aynı zamanda son 4 ayın en güçlü artışını işaretledi. Haziran’da yüzde 2,3 artan dayanıklı mal siparişleri, Temmuz’da yüzde 0,1 düşerken Ağustos’ta yüzde 0,2 artmıştı.

Dayanıklı mallar için yeni siparişler, yüzde 2,1 artan ulaşım araçlarıyla yönlendirildi. Son 7 ayında 6’sında artan ulaşım ekipmanı, Ekim’de 2 milyar dolar artarak 97,8 milyar dolara yükseldi.

Nakliye hariç, yeni siparişlerde artış yüzde 0,5 olurken savunma hariç yeni siparişler yüzde 0,8 arttı.

ABD Dayanıklı Malları Ekim
Kaynak: ABD Nüfus Sayım Bürosu

Sonuçta yüzde 1’lik artış beklentileri aşsa da ivmenin sürmeyeceği konusunda uyarı yapıldı. Siparişler, genişleyen bir ekonomide istikrarlı bir şekilde yükselirken zayıfladığında küçülme eğilimindedir. Ancak Ekim ayı sonuçları, enflasyon dikkate alındığında pek de güçlü görünmedi.

GCM Yatırım Banner

Üreticiler, iki yıllık kronik kıtlığın ardından müşterilerinin istediğinden daha fazlasını üretebilseler de bunun nedeni, talebin yumuşaması. Yükselen ABD faiz oranları yurt içi satışları azaltırken, güçlü dolar ihracatı etkiledi. Ve durumun daha da kötüye gidebileceği düşünülüyor.

ABD Merkez Bankası (FED), yüksek enflasyonu düşürmek için faiz oranlarını artırmaya devam ederken yüksek borçlanma maliyetlerinin ekonomiyi daha da yavaşlatması bekleniyor.

Konuyla ilgili görüş bildiren Capital Economics Ekonomisti Andrew Hunter, “İş ekipmanı yatırımı, yüksek borçlanma maliyetleri karşısında oldukça iyi durumda kalmaya devam ediyor ancak direncin süresiz olarak devam edeceğinden şüpheliyiz” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.