Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Dayanıklı Mal Siparişleri Temmuz’da Hayal Kırıklığı Yarattı

ABD'de üretilen dayanıklı tüketim malları için yeni siparişler, 2022 yılının Temmuz ayında, bir önceki veri dönemine göre değişim göstermedi.
ABD Dayanıklı Mal Siparişleri Temmuz’da Hayal Kırıklığı Yarattı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Sayım Bürosu tarafından açıklanan verilere göre dayanıklı mallar için yeni siparişler Temmuz ayında neredeyse hiç değişiklik göstermedi. Haziran ayında yüzde 1,9 oranında artış göstererek 272,6 milyar dolara çıkan dayanıklı mal siparişleri, Temmuz’da piyasanın yüzde 0,6’lık artış beklentisini karşılamadı.

Art arda dört aydır artış gösterdikten sonra, Temmuz’da durağana geçti. Söz konusu dönemde üretilen dayanıklı mal siparişlerinde ulaşılan rakam 273,5 milyar dolar oldu.

Temmuz ayında ulaşım hariç yeni siparişler yüzde 0,3, savunma harici siparişler yüzde 1,2, ekipman yatırımını temsil eden uçak hariç savunma dışı sermaye malları siparişleri yüzde 0,4 oranında artış gösterdi.

Üretilen dayanıklı mal sevkiyatları Temmuz’da 270,5 milyar dolar kaydedildi. Toplu taşıma ekipmanları yüzde 1,1 artışla 86,3 milyar dolara yükseldi. Tamamlanmamış sipariş miktarı Haziran’da yüzde 0,8 arttıktan sonra Temmuz’da yüzde 0,7 daha yükseldi.

Dayanıklı Mal Stokları 18 Aydır Artıyor

Üretilen dayanıklı mal stokları, Temmuz’da 18 aylık ardışık artışını kaydederek 486,2 milyar dolara ulaştı. Makine stokları ise 21 aydır süregelen artışla 84 milyar dolar seviyesini gördü.

GCM Yatırım Banner

Sermaye malları için savunma dışı yeni siparişler 2,4 milyar dolara denk gelen yüzde 2,8 artışla 87,3 milyar dolara yükseldi. Geçen ay bu grupta sevkiyatlar yüzde 1,1 artarak 80,7 milyar dolar, tamamlanmamış siparişler ise yüzde 1,1 artarak 635,9 milyar dolara çıktı.

Sermaye malları için yeni siparişler Temmuz’da yüzde 8,7 artarak 14,6 milyar dolara, tamamlanmamış siparişler yüzde 0,2 artarak 185,5 milyar dolara ulaştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.