Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Bütçe Açığı Mayıs’ta Beklentilerin Üstünde Geldi

ABD federal hükümetinin bütçe açığı Mayıs ayında 240 milyar dolar ile beklentilerin üstünde geldi. Detaylar haberin devamında;
ABD Bütçe Açığı Mayıs’ta Beklentilerin Üstünde Geldi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Hazine Bakanlığı, Mayıs ayına ilişkin bütçe dengesi raporunu yayımladı. Borç limitinin askıya alınması konusunda anlaşmaya varılmasından bu yana hükümetin maliyesine ilişkin ilk aylık muhasebe raporunda, bütçe açığı Mayıs ayında, bir önceki yıla göre artış gösterdi.

1 Ekim 2022’de başlayan ve 30 Eylül 2023’te sona erecek 2023 mali yılının 8. ayında, federal hükümetin bütçe açığı 240 milyar dolar olarak hesaplandı.

Bütçe Açığında Geçen Yıla Kıyasla Yüzde 263 Artış

Hükümet, geçen yılın aynı ayında 66 milyar dolar bütçe açığı vermişti. Böylece bütçe açığında, geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 263 artış gerçekleşti.

Bu dönemde bütçe dengesine ilişkin piyasa ve ekonomistlerin beklentisi, bütçenin 236 milyar dolarlık açık vermesi yönündeydi.

Gelirler Azaldı, Harcamalar Arttı

Hükümetin gelirleri, Mayıs’ta geçen yılın aynı ayına kıyasla yaklaşık yüzde 21 azalarak 307 milyar dolara gerilerken, harcamaları yüzde 20 artışla 548 milyar dolara çıktı.

GCM Yatırım Banner

Ülkede, 2023 mali yılının 8. ayı olan Mayıs itibarıyla toplam bütçe açığı ise geçen yılın aynı dönemine kıyasla yaklaşık yüzde 173 artışla 1 trilyon 165 milyar dolar oldu.

Söz konusu açık, geçen yılın aynı döneminde 426 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmişti.

Mali yılın ilk 8 ayındaki harcamalar, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 9 artarak 4 trilyon 159 milyar dolara çıkarken, gelirler yüzde 11 azalışla 2 trilyon 994 milyar dolara düştü.

ABD Başkanı Joe Biden 3 Haziran’da, hükümetin tüm borcunu karşılamak için gereken fonun yetersiz kalmasına yalnızca iki gün kala Kongre’deki Cumhuriyetçilerle bir anlaşma yapmıştı. Anlaşmanın ardından ABD borcunun 31.4 trilyon dolarlık üst sınırını Ocak 2025’e kadar askıya alan yasayı imzalamıştı.

O zamandan beri Hazine, bu ayın başlarında 23 milyar doların altına düşen ve geçen Perşembe günü yaklaşık 88 milyar dolara çıkan tükenmiş nakit pozisyonunu yeniden inşa etme planlarını açıkladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın