Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD, BMGK’da Kuzey Kore’ye Karşı Adım Atılmasını İsteyecek

ABD hükümeti, Kuzey Kore’nin uluslararası hukuk ihlallerine karşı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne baskı yapmaya devam edecek.
ABD, BMGK’da Kuzey Kore’ye Karşı Adım Atılmasını İsteyecek
Yorum

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Kuzey Kore’nin uluslararası hukuku ihlal eden provokasyonları ve Rusya’ya silah satmasına ilişkin değerlendirmede bulundu. Rusya ve Çin’in Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyin’nin (BMGK) Kuzey Kore’ye uyguladığı yaptırımları etkisiz kılma ihtimalini değerlendirdi.

Sullivan konuyla ilgili, Rusya’nın daha önce yaptıklarına bakıldığında, BMGK’nin daimi bir üyesi olarak temel sorumluluklarını yerine getirip getirmeyeceği konusunda endişeleri olduğunu söyledi.

Sullivan, Kuzey Kore’nin uluslararası hukuku ihlal eden provokasyonları karşısında BMGK’nın daha fazla adım atması için baskı yapmaya devam edeceklerinin mesajını verdi.

Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yaptığı görüşmeyi de değerlendiren Sullivan, “Japonya ve Güney Kore’den mevkidaşlarımla görüştüm. Üçümüz bu konuda istişare etme ve gelecek günlerde ve haftalarda atacağımız adımları koordine etme fırsatı bulduk.” diye konuştu.

Ziyarete dair fikirlerinde değişiklik olmadığını vurgulayan Sullivan, Kuzey Kore’nin Ukraynalıları öldürmek üzere Rusya’ya silah sağlamasıyla ilgili görüşmelerin ilerlediğini düşündüklerini belirtti. Sullivan’ın açıklaması, geçtiğimiz günlerde ABD’nin Kuzey Kore’ye verdiği notayı takip ediyor.

ABD hükümeti liderler düzeyindeki görüşme nedeniyle rahatsızlığını dile getirmiş ve Kuzey Kore’ye nota vermişti. (AA)

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu