Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Başkanı: Ekonomimiz Tarihi Zorluklar Karşısında Dirençli

ABD Başkanı Biden bugün açıklanan ekonomik veriler hakkında konuşurken, Hazine Bakanı Yellen’dan genel değerlendirme geldi.
ABD Başkanı: Ekonomimiz Tarihi Zorluklar Karşısında Dirençli
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Başkanı Joe Biden, bugün açıklanan gayri safi yurt içi hasılanın (GSYİH) verilerini değerlendirdi. ABD Ekonomik Analiz Bürosu (BEA) tarafından açıklanan verilere göre ülke ekonomisi 2022’nin ilk çeyreğinde yüzde 1,4 oranında daraldı.

Amerikan ekonomisinin, tarihi zorluklar karşısında dirençli olmaya devam ettiğini belirten Biden, yılın son çeyreğinde tüketici harcamaları, iş yatırımları ve konut yatırımlarının güçlü şekilde arttığını ifade etti.

İşsizlik sigortasına sahip Amerikalı sayısının 1970’ten bu yana en düşük seviyede olduğuna dikkat çekti. Açıklanan verilerin tahmini teknik faktörlerden etkilendiği, Covid-19 pandemisinin yarattığı zorluklar, küresel enflasyon ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgali gibi etkenleri sıraladı.

“Amerika’da daha fazlasını kazanmamız ve orta sınıf bir aileyi büyütebileceğiniz iyi ücretli işler yaratmamız gerekiyor.” diyen Başkan Biden, Kongre’deki Cumhuriyetçilerin küresel zorluklarla savaşmanın yolunun, küçük işletme sahiplerinin yarısı da dahil olmak üzere orta sınıf ailelerin vergilerini artırmak olduğuna inandıklarını ifade etti.

Kongrenin maliyetleri, elektrik faturalarını azaltacak, vergi kanundaki adaleti geri getirecek, yılda 400 bin dolardan az kazanan herkesin vergilerini artırmadan yasa çıkarması gerektiğini belirtti. ABD ekonomisini bu şekilde büyüttüklerini ve orta sınıfı güçlendirdiklerini sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner

Yellen: Gerilemelerin Ekonomiyi Zorlamaya Devam Etmesi Muhtemel

Yellen: Gerilemelerin Ekonomiyi Zorlamaya Devam Etmesi MuhtemelABD Hazine Bakanı Janet Yellen ise ekonomide Ukrayna savaşının etkilerine dikkat çekti. Ekonomilerin büyük şoklara karşı savunmasız kalmaya devam ettiğini, gerilemelerin ekonomiyi zorlamaya devam etmesinin muhtemel olduğunu ifade etti.

Resesyonların etkilerine değinerek, son 7 resesyondaki ortalama üretim kaybının gayrisafi yurt içi hasılanın yüzde 3,2’si kadar olduğunu söyledi.

Ekonomileri daha esnek ve daha az kırılgan olan ülkelerin daha iyi durumda olacağını, tedarik zincirlerindeki kırılmaların, emtia fiyatlarındaki artışların, varlık balonlarının patlamasının ve emekle üretim şoklarının daha iyi anlaşılmasının politika yapıcıların ekonomik direnci destekleyen reformları uygulamalarına yardımcı olabileceğini sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın