Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Basını: Türkiye Rusya ve Ukrayna Arasında Hassas Bir Denge

Türkiye'nin Rusya-Ukrayna ilişkilerindeki izlediği yol ABD basınında yer aldı. Ülkenin hassas bir denge olduğu vurgulandı. İşte detaylar...
ABD Basını: Türkiye Rusya ve Ukrayna Arasında Hassas Bir Denge
HABER GİRİŞ

ABD basını Türkiye’nin Rusya-Ukrayna barış görüşmelerindeki rolünü kaleme aldı. Amerika’nın bağımsız haber radyosu NPR, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ilgili önemli ifadelerde bulundu.

NPR, Türkiye’nin Rusya ve Ukrayna arasında başarılı diplomatik girişimlerde bulunduğu iki ülkenin barış görüşmelerini başarmaları için zorladığı aktardı.

“Türkiye Rusya ve Ukrayna Arasında Hassas Bir Denge”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yakın bir zamanda yaptığı “Tahıl koridorunun dışında bir barış koridoru açabiliriz ve bunun en iyi yolu diyalogdan barışa geçmektir.” açıklamasına yer verildi.

Türkiye’nin Rusya ve Ukrayna arasında hassas bir denge sağladığı belirtildi. Bazı analistlerin Türkiye’nin kendisini savaşta Rusya karşıtı olmadan Ukrayna yanlısı olarak “Tarafsız bir oyuncu” olarak nitelendirdiği ifade edildi.

Rusya-Ukrayna savaşında Türkiye’nin tarafsız duruşunun Batı tarafından eleştiri aldığı hatta NATO’ya sadakatinin sorgulandığı belirtildi.

GCM Yatırım Banner

“Erdoğan Putin’e Zelenski’ye Ulaşabilen Sayılı Dünya Liderlerinden”

NPR, haberinde İstanbul’daki Ekonomi ve Dış Politika Araştırmaları Merkezi (EDAM) müdürü Sinan Ülgen’in konuya dair değerlendirmelerine yer verdi.

Ülgen, bu durumu başarılı bir strateji olarak açıklarken, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hem Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e hem de Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski’ye ulaşabilen sayılı dünya liderinden biri olduğunu söyledi.

EDAM müdürü Ülgen aynı zamanda Batılı devletlerin Rusya’ya karşı yaptırımları güçlendirmesi dahilinde Türkiye’nin bu tutumunun tehlikeye girebileceğini söyledi.

Türkiye’nin, Rusya ile ekonomik ve siyasi bağlarını derinleştirdiği ifade edildi. Ayrıca Batılı devletlerin Rusya’ya uygulanan yaptırımlara katılmamayı tercih ettiği ifade edildi.

NPR, ismi açıklanmayan bir Dışişleri Bakanlığı yetkilisinin konuya yönelik ifadelerine yer verdi. Yetkili, çatışmanın çözümünün diplomatik olduğunu söyledi. “Ve biz Türklerle çalışmaya devam ediyoruz.” açıklamasında bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.