Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Araştırmasına Göre Kovid Geçirenleri Yeni Tehlike Bekliyor!

ABD'de yapılan geniş çaplı bir araştırmaya göre Kovid-19 hastalığı uzun süreli beyin hasarı riskini artırıyor. Detaylar haberde;
ABD Araştırmasına Göre Kovid Geçirenleri Yeni Tehlike Bekliyor!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD’li araştırmacıların Perşembe günü bildirdiğine göre, Kovid-19’a yakalanmış kişiler, bir yıl sonra hiçbir zaman koronavirüs bulaşmamış insanlara kıyasla bir dizi beyin hasarı için daha yüksek risk altında. Bu bulgunun milyonlarca insanı etkileyebilecek bir duruma işaret ettiği belirtiliyor.

Nature Medicine’de yayımlanan bir yıl süren çalışma, hasta tanımlayıcıları olmadan tıbbi kayıtları kullanarak 44 farklı durumda beyin sağlığını değerlendirdi.

Beyin ve diğer nörolojik bozukluklar, hiç enfekte olmamış benzer bir gruba kıyasla, Kovid-19 ile enfekte olanların yüzde 7’sinde daha fazla meydana geldi. Araştırma ekibi, bunun koronavirüs enfeksiyonlarıyla bağlantılı beyin bozuklukları olan kabaca 6.6 milyon Amerikalı anlamına geldiğini söyledi.

Al-Aly, Kovid’in Uzun Vadeli Yıkıcı Sonuçlarına Dikkat Çekti

Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden kıdemli yazar Dr. Ziyad Al-Aly yaptığı açıklamada “Sonuçlar, Kovid-19’un yıkıcı uzun vadeli etkilerini gösteriyor” dedi.

Al-Aly ve Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi ile Gazi İşleri St. Louis Sağlık Sistemi’ndeki meslektaşları, 1 Mart 2020 ile 15 Ocak 2021 tarihleri ​​arasında Kovid-19 testi pozitif çıkan 154.000 ABD gazisinin tıbbi kayıtlarını inceledi. Bunları, aynı zaman diliminde Kovid-19’a yakalanmamış 5.6 milyon hastadan ve koronavirüsün ABD’ye gelmesinden hemen önceki dönemden 5.8 milyonluk başka bir gruptan alınan kayıtlarla karşılaştırdılar.

GCM Yatırım Banner

Al-Aly, geçmiş dönemde gerçekleştirilen çalışmaların daha dar bir hastalık grubunu kapsadığı ve büyük ölçüde hastanede yatan hastalara odaklandığını söyledi. Son çalışmalarının ise hem hastanede yatan hem de hastaneye yatırılmamış hastaları kapsadığının altını çizdi.

Araştırmaya Göre En Yaygın Rahatsızlıklar Sıralandı

Araştırma sonuçlarına bakıldığında beyin sisi olarak adlandırılan hafıza bozuklukları en yaygın semptom olarak dikkat çekti. Kontrol gruplarıyla karşılaştırıldığında, Kovid-19 ile enfekte kişilerin hafıza sorunları geliştirme riski yüzde 77 daha yüksekti.

Virüsle enfekte olan kişilerin, hiç enfekte olmayan gruba kıyasla, kan pıhtılarının neden olduğu iskemik inme geçirme olasılığı da yüzde 50 daha fazlaydı.

Kontrol grupları ile karşılaştırıldığında, Kovid-19 olanlarda nöbet geçirme olasılığı yüzde 80, anksiyete veya depresyon gibi zihinsel sağlık sorunları yaşama olasılığı yüzde 43, baş ağrısı yaşama olasılığı yüzde 35 daha fazlaydı. Ayrıca titreme gibi hareket bozuklukları yaşama olasılığı da yüzde 42 daha fazlaydı.

Acil ve Koordineli Strateji Çağrısı

Araştırmacılar, hükümetlerin ve sağlık sistemlerinin koronavirüs sonrası bir dünya için planlar geliştirmesi gerektiğini söyledi.

Al-Aly, “Pandeminin devasa ölçeği göz önüne alındığında, bu zorlukların üstesinden gelmek acil ve koordineli küresel, ulusal ve bölgesel müdahale stratejileri gerektiriyor” ifadelerini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.