Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Afganistan’ı Müttefik Listesinden Çıkarıyor

ABD Başkanı Biden, Afganistan’ın NATO üyesi olmayan önemli müttefik statüsünün kaldırılmasını istedi. Detaylar haberde;
ABD Afganistan’ı Müttefik Listesinden Çıkarıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Beyaz Saray basın servisinin bildirdiğine göre, ABD Başkanı Joe Biden, Afganistan’ın “NATO dışı müttefik” statüsünün iptali için kongreye mektup yazdı.

Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’ye gönderdiği mektupta, “Afganistan’ın NATO dışı önemli müttefik olarak atanmasını iptal etme niyetimi bildiriyorum” dedi.

Kongreden henüz yanıt gelmezken, Afganistan’ın statüsünü kaybetmesi durumunda, ABD’nin NATO dışı müttefik ülke sayısının 18’e düşeceği bildirildi.

ABD’nin bugüne kadar NATO üyesi olmayan önemli müttefik olarak tanıdığı ülkeler şunlar: Arjantin, Avustralya, Bahreyn, Brezilya, Kolombiya, Mısır, İsrail, Japonya, Ürdün, Kuveyt, Fas, Yeni Zelanda, Pakistan, Filipinler, Katar, Güney Kore, Tayland ve Tunus.

Afganistan, Obama Döneminde Müttefik Statüsü Almıştı

Afganistan, 2012 yılında Barack Obama’nın başkanlık yaptığı dönemde NATO dışı önemli müttefik listesine eklenmişti. Bu gelişmeyle birlikte iki ülkenin savunma ve ekonomik ilişkileri genişledi.

ABD yönetimi, geçen yıl yaptığı duyuruda, Afganistan’daki 20 yıllık askeri operasyonun sona erdiğini açıkladı. Amerikan askerleri geri çekildiğinde Taliban, Afgan hükümet güçlerine karşı bir saldırı başlatarak Başkent Kabil üzerinde kontrol sağladı.

NATO birlikleri ülkeyi terk ettikten sonra Afganistan’ın müttefik statüsü kaldırılmadığı için askeri eğitim ve yardım gönderilmeye devam etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu