Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Afganistan’ı Müttefik Listesinden Çıkarıyor

ABD Başkanı Biden, Afganistan’ın NATO üyesi olmayan önemli müttefik statüsünün kaldırılmasını istedi. Detaylar haberde;
ABD Afganistan’ı Müttefik Listesinden Çıkarıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Beyaz Saray basın servisinin bildirdiğine göre, ABD Başkanı Joe Biden, Afganistan’ın “NATO dışı müttefik” statüsünün iptali için kongreye mektup yazdı.

Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’ye gönderdiği mektupta, “Afganistan’ın NATO dışı önemli müttefik olarak atanmasını iptal etme niyetimi bildiriyorum” dedi.

Kongreden henüz yanıt gelmezken, Afganistan’ın statüsünü kaybetmesi durumunda, ABD’nin NATO dışı müttefik ülke sayısının 18’e düşeceği bildirildi.

ABD’nin bugüne kadar NATO üyesi olmayan önemli müttefik olarak tanıdığı ülkeler şunlar: Arjantin, Avustralya, Bahreyn, Brezilya, Kolombiya, Mısır, İsrail, Japonya, Ürdün, Kuveyt, Fas, Yeni Zelanda, Pakistan, Filipinler, Katar, Güney Kore, Tayland ve Tunus.

Afganistan, Obama Döneminde Müttefik Statüsü Almıştı

Afganistan, 2012 yılında Barack Obama’nın başkanlık yaptığı dönemde NATO dışı önemli müttefik listesine eklenmişti. Bu gelişmeyle birlikte iki ülkenin savunma ve ekonomik ilişkileri genişledi.

GCM Yatırım Banner

ABD yönetimi, geçen yıl yaptığı duyuruda, Afganistan’daki 20 yıllık askeri operasyonun sona erdiğini açıkladı. Amerikan askerleri geri çekildiğinde Taliban, Afgan hükümet güçlerine karşı bir saldırı başlatarak Başkent Kabil üzerinde kontrol sağladı.

NATO birlikleri ülkeyi terk ettikten sonra Afganistan’ın müttefik statüsü kaldırılmadığı için askeri eğitim ve yardım gönderilmeye devam etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.