Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Adalet Bakanlığı’ndan Google’a Antitröst Davası

ABD Adalet Bakanlığı’nın Google’a açtığı son 25 yılın en büyük antitröst davası bugün başladı. İşte detaylar;
ABD Adalet Bakanlığı’ndan Google’a Antitröst Davası
HABER GİRİŞ

Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı’nın dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Google’a tekelleşmeye gittiği gerekçesiyle açtığı son 25 yılın en büyük “antitröst” davasının duruşması 12 Eylül tarihinde başladı. Bakanlıkta avukat olan Kenneth Dintzer davaya ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Google’ın web tarayıcılarında varsayılan arama motoru olmak için yılda milyarlarca dolar harcayarak tekelini koruduğunu söyleyen Dintzer, bu tutarın yılda 10 milyar dolardan fazla olduğunu iddia etti.

Google İddiaları Reddetti

Şirketin avukatlarından biri olan John Schmidtlein, Google’ın en iyisi olması sebebiyle şirketlerin tarayıcıları ve akılları telefonları için varsayılan motoru olarak seçtiğini belirtti. Söz konusu iddiaların gerçek olmadığını ve bu durumun rekabet eksikliğinden kaynaklanmadığını söyledi.

Bugün başlayan ve 10 hafta boyunca devam edecek davada, federal avukatlar ve eyalet savcıları Google ile ilgili iddialarını kanıtlamaya çalışacak.

Davada görevli olan Washington Bölge Yargıcı Amit Mehta’nın 2024’ün başına kadar herhangi bir karar vermeyeceği düşünülüyor. (AA)

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.