Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD 10 Yıllık Tahvil Getirisi %1,58 ile 3 Haftanın En Düşüğüne İndi

Amerikan 10 yıl vadeli Hazine tahvil faizi, yeniden %1,60 oranının altına çekildi.
ABD 10 Yıllık Tahvil Getirisi %1,58 ile 3 Haftanın En Düşüğüne İndi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Piyasalar ABD Merkez Bankası (FED) yetkililerinin tahvil alım programına yönelik mesajlarını yakından takip ediyor. Geçtiğimiz günlerde yayımlanan aylık toplantı tutanaklarında, varlık alımlarının azaltılmasının ekonomi için doğru olacağı söylendi. Söz konusu gelişmeler doğrultusunda ABD 10 yıllık Hazine tahvil faizi yeniden %1,60’ın altına indi.

TSİ 12.00 sularında %1,59 seviyesinden işlem gören Amerikan 10 yıllıkları, gün içinde %1,58’e kadar geriledi.
10 Yıl Vadeli ABD Tahvil Verimi
Kaynak: MarketWatch

Finans piyasalarına yön veren parametrelerden olan tahvil getirileri, bu yıl içinde sert dalgalanma gösterdi. Mart ayının sonunda %1,77’yi aşan ABD tahvilleri sonrasında zayıfladı. 7 Mayıs’ta %1,52’ye kadar indi. 13 Mayıs’ta %1,70’i aşıp, bugünkü işlemlerde yeniden düşüş gösterdi.

Pazartesi günü ABD’de önemli bir veri akışı olmadı. Bugün ise konut fiyat endeksi, kırmızı kitap ve ham petrol stokları açıklanacak. Ancak yatırımcıların odağında FED üyelerinin açıklamaları yer alacak.

FED Yönetim Kurulu Üyesi Randal Quarles, TSİ 17.00 sularında yatırımcılara bilgi veren açıklamasını yapacak. Kansas City FED Başkanı Esther George, daha önce yaptığı açıklamada 120 milyar dolarlık varlık alımının ekonomiyi desteklediğini söyledi.

Bu nedenle varlık alımlarının ne zaman azaltılmaya başlanacağının üyeler tarafından tartışmaya açılacağı aktarıldı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın