Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED Sonrasında ABD 10 Yıllık Tahvil Faizi 150 Yıldır İlk Kez %1’in Altında!

FED’in koronavirüs etkisini telafi etmek için acil faiz indirimine gitmesinin ardından küresel gösterge tahvil faizi 1871 yılından bu yana ilk defa %1’in altına geriledi.
FED Sonrasında ABD 10 Yıllık Tahvil Faizi 150 Yıldır İlk Kez %1’in Altında!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Merkez Bankası (FED) politika faiz oranını 50 baz puan indirerek yüzde 1-1,25 aralığına çekti. Bir sonraki toplantı tarihi olan 17-18 Mart’ta da faiz indirimine gitmesi öngörülüyor. Söz konusu kararın koronavirüsün ekonomi üzerindeki olumsuz etkileri önlemek amacıyla alındığı biliniyor.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, FED’in faiz indirimini desteklediğini söyledi. Temsilciler Meclisi Yollar ve Araçlar Komitesi tarafından düzenlenen oturumda konuşan Mnuchin, koronavirüs salgınının kamu sağlığı, piyasa ve ekonomiye etkilerinin yakından takip edildiğini belirtti.

Faiz indirimi kararını yerinde bulan Mnuchin, Çin’den ithal edilen ürünlere uygulanan gümrük tarifelerinin askıya alınması gibi bir durumun olmadığını da hatırlattı.

FED’in faiz indirimi sonrasında tüm dünyada finansal işlemler için riskten muaf gösterge faiz olan ABD’nin 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi %1’in altına geriledi.

FED Faiz İndirimiKüresel gösterge faiz olarak da tanımlanan oran böylelikle 150 yıldır ilk defa %1’in altına inmiş oldu.  Gösterge faiz şu dakikalarda %0,947 seviyesinde seyrediyor. Yale Üniversitesi’nden Nobel ödüllü ekonomist Robert Shiller’in çalışmasına göre, 10 yıllıkların faizi 1871 yılına kadar hiç %1’in altına inmemişti.

Yapılan açıklamada bugüne kadar birçok önemli olayın ABD ekonomisini sarstığı fakat hiçbirinin uzun vadeli parayı bu kadar ucuzlatmaya gücünün yetmediği kaydedildi. FED dün beklenmedik şekilde faiz indirimine giderken, bu karar piyasalarca olumlu karşılanmadı.

GCM Yatırım Banner

Acil faiz indirimlerinin sağlıklı olmadığı ve para politikasında alınan tedbirlerin kamu sağlığı sorununu doğrudan çözemeyeceği belirtildi. Koronavirüsün ekonomi üzerindeki olumsuz etkileri hafifletmek için bu tarz hamleler alındığı ancak beraberinde daha başka negatif durumlar doğurduğu ifade edildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın