Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD 10 Yıllık Tahvilleri FED Tutanakları Öncesi 5 Ayın En Düşüğünde

Yatırımcılar FED’in son toplantısına ait tutanaklarından faiz ve varlık alımlarına yönelik sinyalleri beklerken, Hazine tahvilleri %2’den fazla geriledi.
ABD 10 Yıllık Tahvilleri FED Tutanakları Öncesi 5 Ayın En Düşüğünde
Son Güncelleme: 
Yorum

Küresel piyasalar bugün Türkiye saati ile 21.00 sularında açıklanacak Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) tutanaklarına odaklandı. Yatırımcılar ABD Merkez Bankası’nın (FED) 15-16 Haziran’da yaptığı toplantıya ilişkin mesajları yakından izliyor olacak. Hemen ardından ise Atlanta FED Başkanı Raphael Bostic’in konuşması takip edilecek.

10 yıllık ABD Hazine tahvil verimi, Çarşamba günü %2’nin üzerinde düşüş gösterdi.
ABD 10 Yıllık Tahvilleri %1,33'e Geriledi
Kaynak: Investing

Salı günü %1,42’den %1,36’ya gerileyen tahviller, aşağı yönlü seyrini bugün de devam ettiriyor. %1,72 ekside %1,34 seviyesinden hesaplanan tahvil faizi, gün içinde 1,33 – 1,36 arasında dalgalandı. Şubat’ta 1,33’lerde seyredip, Mart ayında %1,77 seviyelerini aşmıştı.

Amerikan 30 yıllık tahvil faizleri %1,46 düşüşle 1,97’den, 5 yıllıkları %0,37 düşüşle 0,80’den ve 2 yıllıkları %1,80 artışla 0,22’den işlem görüyor.

Bugün yapılacak açıklamalar FED’in para politikasına dair işaret vermesi açısından önem arz ediyor. Bunun yanında 120 milyar dolarlık varlık alımlarını sona erdirmesi olasılığı, faizlerin yönü açısından belirleyici olacak.

Geçtiğimiz haftalarda bazı FED yetkilileri ekonomideki düzelmeye ve istihdam piyasasındaki toparlanmaya bağlı olarak, varlık alım programının tahminlerden daha önce azaltılabileceği yönünde fikir ortaya atmıştı.

Morgan Stanley stratejistlerinden Andrew Sheets, varlık alımlarının Eylül ayından itibaren azaltılmasını beklediğini söyledi. Ek olarak ABD para politikasının Avrupa ve Japonya merkez bankalarının çok daha ötesinde sıkılaştırma yapabileceğini aktardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu