Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABB Duyurdu: Başka Çaremiz Kalmadı! Ankara’da Toplu Taşımaya Zam

Ankara Büyükşehir Belediyesi, önümüzdeki hafta başından itibaren geçerli olmak üzere toplu taşıma ücretlerinin zamlandığını duyurdu. Detaylar haberde;
ABB Duyurdu: Başka Çaremiz Kalmadı! Ankara’da Toplu Taşımaya Zam
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB), 24 Temmuz 2023 Pazartesi gününden geçerli olmak üzere şehir içi toplu ulaşımda yeni fiyat tarifelerine geçileceğini duyurdu.

Yapılan yazılı açıklamada tam bilet fiyatının 9,50 liradan 15 liraya, öğrenci biletinin 4,75 liradan 7,5 liraya, öğrenci abonmanının ise aylık sınırsız 140 liradan 220 liraya çıkarıldığı bilgisi verildi.

“Başka Çaremiz Kalmadı”

ABB’nin resmi sosyal medya hesaplarından “Başka çaremiz kalmadı: Ankara’da ulaşıma zam konusu hakkında açıklama” başlığıyla paylaşılan tweet’te yeni fiyat tarifesine ve nedenlerine dair bilgiler verildi.

Paylaşımda, 2023 yılının Ocak-Temmuz ayları arasında asgari ücrete yüzde 34 oranında artış yapıldığı; KDV ve ÖTV oranının yanı sıra motorin litre fiyatı ile bakım-onarım (yedek parça alımı, değişimi vb.) giderlerinde de artış meydana geldiğinden bahsedildi.

EGO Genel Müdürlüğü’nün bu süreçte vatandaşın yanında olmak amacıyla bilet ücretlerini düşük seviyede tuttuğu için aylık 300 milyon TL zarar etttiği ve bu zararın belediyenin diğer bütçe kalemlerinden karşılandığı belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Ücretsiz ve indirimli taşınan yolcuların, toplam taşınan yolcu sayısına oranının yüzde 40’ın üzerine çıkmış olmasının EGO’nun ve özel halk otobüsü işletmelerinin zararını artırdığına dikkat çekildi.

“Makul Bir Oranda Artış Yapılması Zorunlu Hale Geldi”

Açıklamanın devamında Türkiye genelindeki büyükşehir belediyelerinin ortalama toplu taşıma ücretleri ile ABB’nin ücretlerine dair kıyas yapıldı.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @ankarabbld

30 büyükşehir belediyesinin ortalama kilometre başı tam bilet ücretinin 0,38 TL, öğrenci bilet ücretinin 0,22 TL olduğu belirtildi. Ankara’da ise kilometre başı ücret tarifesinin tam bilette 0,26 TL, öğrenci biletinde 0,13 TL olduğu, dolayısıyla bu rakamların Türkiye ortalamasının çok altında kaldığı ifade edildi.

Bu nedenlerle makul bir oranda bilet ücret tarifelerinde artış yapılmasının artık zorunlu hale geldiği kaydedildi.

UKOME kararıyla 24 Temmuz 2023 Pazartesi tarihi itibariyle tam biletin 15 TL, öğrenci biletinin 7.5 TL, öğrenci abonmanının ise aylık sınırsız 220 TL olarak belirlendiği belirtildi. 2019’da uygulamaya konulan öğrenci tarifesinin halen Türkiye’nin en ucuz aylık öğrenci abonman tarifesi olduğunun altı çizildi.

Açıklamanın son kısmında, yeni ücret tarifleri sonrasında asgari ücret alan bir vatandaşın, bütçesi içinde toplu taşımaya ayırdığı payın yüzde 6.3 olacağı bilgisi verildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın