Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB Zirvesi’nden Rusya ve Ukrayna için Yeni Kararlar Çıktı

AB üyesi 27 ülkenin katılımıyla gerçekleşen Liderler Zirvesi’nin ilk oturumunda Rusya’ya 12. yaptırım planı üzerinde anlaşma sağlandı.
AB Zirvesi’nden Rusya ve Ukrayna için Yeni Kararlar Çıktı
HABER GİRİŞ

Avrupa Birliği (AB) liderler zirvesi başladı. AB’ye üye 27 ülkenin devlet veya hükümet başkanlarının katılımıyla başlayan zirve Brüksel’de düzenleniyor. Zirveye, AB Konseyi Başkanı Charles Michel başkanlık ediyor. İlk oturumda Ukrayna’ya desteğin devamı ve katılım müzakerelerinin başlaması konusu istişare edildi. Bu konunun ardından bütçede değişiklik teklifi, İsrail-Filistin çatışması ve genişleme gibi konular ele alınacak.

İlk oturum hala bitmedi ancak gazetecilerle paylaşılan bilgilere göre liderler Rusya’ya yönelik, elmas ticareti yasağını da içerecek 12. yaptırım paketinde anlaşma sağladı. Rusya’ya hiçbir ülkenin destek sağlamaması gerektiği belirtilirken henüz tüm detaylar paylaşılmadı. Söz konusu yaptırımların 1 Ocak tarihinden itibaren Rusya’dan endüstriyel olmayan elmas ithalatının yasaklanmasını içerdiği biliniyor.

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş üç yılını geride bırakmak üzere. AB, şu ana kadar Rusya’ya 11 yaptırım uyguladı. Bunlar içinde başta doğal gaz olmak üzere ticaret, finans, petrol ve kömür, sanayi, teknoloji, ulaşım, çift kullanımlı ve lüks ürünler ile altın olmak üzere sayısız sektör yer alıyor.

Dün yapılan açıklamada ise “Avrupa Konseyi, Rusya’nın saldırganlık savaşına İran, Belarus ve Kuzey Kore tarafından sağlanan askeri desteğin devam etmesini kınamaktadır. Aynı zamanda tüm ülkeleri Rusya’nın saldırganlık savaşına maddi veya başka türlü destek sağlamamaya çağırıyor. Avrupa Birliği, savaşla ilgili yanlış Rus anlatılarına ve dezenformasyona karşı ortaklarıyla birlikte yoğun çalışmalarını sürdürecek.” ifadesi aktarıldı.

Ukrayna ve Moldova’nın AB’ye Katılım Müzakereleri Başlıyor

Avrupa Konseyi’nden yapılan açıklamaya göre Ukrayna ve Moldova ile katılım müzakerelerinin başlatılmasına karar verildi. Bunun yanında 8 Kasım 2023 tarihli Komisyon tavsiyesinde belirtilen ilgili adımların atılması şartıyla Gürcistan’a aday ülke statüsü verilmesine karar verildi.  Gerekli kriterlerin karşılanmasının ardından Bosna-Hersek ile müzakereler de başlayacak.

GCM Yatırım Banner

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, AB’nin Ekonomi ve Yatırım Planı kapsamında Batı Balkan ülkelerine 680 milyon Euro’luk bir yatırım paketini duyurdu.

Komisyonun Batı Balkanlar’da demiryolu taşımacılığı ve demiryolu taşımacılığını kapsayan beş önemli yatırım projesini destekleyeceğini belirtti.

Açıklamasında “Birlikte sürdürülebilir büyümenin ve daha yakın entegrasyonun temellerini atıyoruz, bölgenin refahına ve AB üyeliğine giden yola olan güçlü bağlılığımızı bir kez daha gösteriyoruz.” sözlerine yer verdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.