Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB, Uydu İnternet Sistemi Anlaşmasını Onayladı! Ne Getirecek?

Avrupa Birliği'ne üye ülkeler, bir süredir gündemde olan birliğin uydu internet sistemini kurma konusunda anlaşmaya vardı. Detaylar haberde;
AB, Uydu İnternet Sistemi Anlaşmasını Onayladı! Ne Getirecek?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa Birliği, 6 milyar euro maliyetli bir uydu internet sistemi üzerinde anlaşmaya vardı. Projenin, birliğin kendi uzay ve iletişim sektörlerini güçlendirme ve yabancı tedarikçilere bağımlılığını keserek güvenliği sağlama hedefiyle hayata geçirilmek istendiği belirtildi.

Avrupa Parlamentosu ve 27 AB ülkesinden oluşan Avrupa Konseyi’nden temsilciler, Perşembe günü bir anlaşma üzerinde uzlaşı sağladı.

Avrupa Komisyonu, ilk olarak Şubat ayı içinde bir uydu internet sistemi kurma ve işletme girişimini duyurmuştu.

Hamle, Rusya ve Çin Kaynaklı Endişelerin Ardından Geldi

AB’nin bu projesi, Rusya ve Çin’in uzay sektöründeki askeri ilerlemeleri ve uydu fırlatmalarındaki artışla ilgili artan endişelerin ortasında gelmiş oldu.

Kendi uydu internet sistemine sahip olmanın, AB için Avrupa’da geniş bant internetin yaygınlaşmasını hızlandırmasına yardımcı olacağı belirtiliyor.

GCM Yatırım Banner

Sistemin Afrika’yı da kapsayacağı ve AB’nin oradaki ülkelere Çinli rakiplerine bir alternatif sunmasına izin vereceği de ifade edildi.

Uzay tabanlı bir ağ, büyük kesintiler veya felaketler durumunda karasal ağların yedeklenebilmesini sağlamaktadır. Ayrıca geleneksel hizmet sağlayıcıların kapsamadığı yerlerde bağlantı hizmetinin akmaya devam etmesine olanak sağlamaktadır.

Proje için Finansman Nasıl Sağlanacak?

Komisyon, projenin hayata geçirilmesi adına 2.4 milyar euroyu çeşitli AB programlarından yönlendirecek. Diğer AB projelerinden harcanmamış parayı kullanarak ek destek sağlayacak.

Özel sektör kuruluşlarının geri kalan 3.6 milyar euroyu üstlenmesi için görüşmeler gerçekleştirilecek.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: DailyObserver

Nihai Hedef: 2028

İlk geliştirme ve uydu konuşlandırması gelecek yıl başlayabilir ve 2028 yılında kuantum kriptografi adı verilen üst düzey şifreleme ile tam hazır biçimde hizmet vermeye başlayabilir.

Önerilen uydu internet sisteminin, 2025 ile 2027 yılları arasında 170’e kadar düşük yörüngeli uydunun inşasına ve fırlatılmasına yol açabileceği belirtiliyor.

Bu alanda faaliyet gösteren şirketler arasında Elon Musk’ın SpaceX’i, Amazon’un Kuiper Systems’i ve İngiliz uydu şirketi OneWeb yer alıyor. Çin’in de kendi takımyıldız projesi bulunuyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.