Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB Ülkeleri Rus Dizeline 100 Dolarlık Tavan Fiyat Planlıyor

Rusya’ya yönelik ciddi yaptırımların başında yer alan tavan fiyat uygulaması tekrar gündeme geldi. AB ülkeleri ne planlıyor? İşte detaylar;
AB Ülkeleri Rus Dizeline 100 Dolarlık Tavan Fiyat Planlıyor
HABER GİRİŞ

Avrupa Birliği (AB), Rus rafineri petrol ürünlerini kapsayan ambargosunu 5 Şubat’ta yürürlüğe koyacak. Bu kapsamda tavan fiyat için hazırlık süreci başladı. Rusya’nın finansmanına zarar vermek isteyen AB Komisyonu, üye ülkelere ve G7 ülkelerine Rusya’ya iki farklı tavan fiyat uygulamasını teklif etti.

Bu kapsamda AB, Rus dizeli ve gaz yağına varil başına 100 dolar, daha ucuz olan sıvı yakıt ve açık renkli petrol ürünleri için varil başına 45 dolarlık tavan fiyat düşünüyor.

AB, Rus rafineri petrol ürünlerini kapsayan tavan fiyat ambargosunun 5 Şubat tarihinde uygulanmasını istiyor. Böylece AB ve G7 ülkeleri, Rusya’nın üçüncü ülkelere yapacağı petrol ürünleri ihracatına sınırlamalar getirecek.

Batı ülkelerinin şirketleri, rafineri petrol ürünleri ihracatına ancak söz konusu ürünün belirlenecek tavan fiyatın satılması durumunda hizmet verebilecek.

Tavan fiyatın uygulanabilmesi için üye ülkelerin oybirliği gerekiyor.

GCM Yatırım Banner

AB ülkeleri, Rusya’dan deniz yoluyla aktarılan petrole ithalat yasağı ve varil başına 60 dolarlık tavan fiyat uygulamasını 5 Aralık’ta almıştı. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.