Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB Türkiye ile Karşılıklı Faydaya Dayalı İlişki Kurmaya Hazır

Avrupa Birliği bugün Türkiye ile iş birliği ve karşılıklı yarara dayalı ilişkisini sürdürmeye bağlı olduğunu belirtti. Detaylar haberin içerisinde;
AB Türkiye ile Karşılıklı Faydaya Dayalı İlişki Kurmaya Hazır
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hafta sonu Avrupa Birliği’ni (AB) hedef alarak yaptığı açıklamaların ardından, AB Komisyonu sözcülerinden Ana Pisonero Türkiye’nin üyelik süreciyle ilgili soruyu yanıtladı.

Pisonero, Türkiye ile iş birliği ve karşılıklı yarara dayalı bir ilişki sürdürmeye bağlı olduğunu belirtti. Türkiye ile karşılıklı yarara dayalı ilişki kurulmasının ve Doğu Akdeniz’de istikrarlı ve güvenli ortamın sürdürülmesinin AB’nin çıkarına olduğunu söyledi.

Pisonero açıklamasınd, “AB’nin insan haklarına, hukukun üstünlüğüne, uluslararası hukuka ve bölgesel istikrara yönelik taahhütler temelinde ortak refah ve istikrara yönelik yapıcı bir ilişkiye doğru ilerlemek amacıyla Türkiye ile ilişki kurmaya hazırdır.” ifadelerini kullandı.

AB, Türkiye’ye Yönelik Yıllık Raporunu Yayımlayacak

AB Komisyonu’nun stratejik ve ileriye dönük hareketler hedefiyle AB-Türkiye ilişkilerinin gidişatına ilişkin hazırladığı raporla ilgili çalışmaların sürdüğünü vurguladı. Ayrıca yakın zamanda genişleme paketi çerçevesinde Türkiye’ye yönelik yıllık raporun da yayımlanacağını hatırlattı.

Erdoğan, Meclis’in 28. Dönem 2. Yasama Yılı’nın Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda düzenlenen törende AB’nin Türkiye’ye yönelik taraf bir tutum sergilediğini söylemişti.

GCM Yatırım Banner

AB’nin ortaya koyduğu ilkeleri ve süreçleriyle Türkiye’yi hiçe sayan yaklaşımla haksızlık yaptığını dile getirerek, “Türkiye olarak 60 yıldır kapısında bekletildiğimiz AB’den bir beklentimiz yok.” demişti.

Ayrıca Erdoğan, AB’nin Türkiye’ye karşı kullandığı vize dayatması başta olmak üzere haksızlıklardan geri dönmesi için de çağrı da bulunmuştu.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın