Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB, Tahıl İhracatı Sorunu için Koordinasyon Platformu Kuracak!

Avrupa Komisyonu Başkanı Leyen, Ukrayna'nın AB üyeliği sürecindeki şartları karşılamada kaydettiği ilerlemeye dikkat çekti. Detaylar haberde;
AB, Tahıl İhracatı Sorunu için Koordinasyon Platformu Kuracak!
HABER GİRİŞ

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Avrupa Günü’nde Ukrayna’nın başkenti Kiev’i ziyaret ederek açıklamalarda bulundu. Ülkeye desteğini yineleyen Leyen, üyelik süreciyle ilgili AB Komisyonu’nun Ukrayna’dan AB’ye uyum için 7 madde üzerinde çalışmasını istediğini anımsattı.

Ukrayna’nın AB’nin temellerinin atıldığı 9 Mayıs’ı Avrupa Günü olarak kabul etmesinden duyduğu memnuniyeti ifade eden Leyen, Ukrayna’nın reformları devam eden savaşa rağmen söz konusu yedi adım üzerinde yoğun bir şekilde çalıştığına işaret etti.

Ukrayna’nın olağanüstü çalışmalarına saygısını sunduğunu belirterek, “Biliyorsunuz, tüm süreç boyunca desteğimize ve uzmanlığımıza güvenebilirsiniz.” ifadelerini kullandı.

AB Komisyonu’nun Ukrayna’nın ilerlemesiyle ilgili Haziran’da önce sözlü, Ekim ayında ise yazılı bir rapor vereceğine dikkat çekti.

Avrupa Ukrayna’ya Finansal Desteğini Sürdürecek

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ile birçok konu üzerinde görüştüklerini bildiren Leyen, konulardan en önemlisininse Ukrayna’nın ihtiyaç duyduğu mühimmatın sağlanması olduğunu vurguladı.

GCM Yatırım Banner

Söz konusu hedef doğrultusunda AB’nin 3 aşamalı bir plan üzerinde ilerlediğini dile getirerek, AB’nin diğer yandan Ukrayna’ya finansal desteğini sürdüreceğini aktardı. Ayrıca Rusya’ya yaptırım uygulamaya da devam edeceklerini ekledi.

Tahıl ihracatıyla ilgili soruna da değinen Leyen, “Bu zor bir durum ve çözüme ihtiyacımız var.” dedi. Şu anda acil önceliğin tahıl geçişinin Ukrayna’dan AB’ye sorunsuz ve mümkün olan en düşük maliyetle gitmesinin sağlanması olduğunu belirtti.

Bahsi geçen durumun farklı paydaşlarla çok yakın iş birliğini gerektireceğini kaydetti. Bu sebepten dayanışma kulvarlarının tam anlamıyla işler hale getirilmesi için ortaklaşa bir koordinasyon platformunun kurulacağını bildirdi.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.