Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AB, Şirket Birleşmelerinde Kuralları Değiştirdi

AB Komisyonu şirket birleşmelerinde formaliteleri azaltmayı sağlayan ve 1 Eylül’den itibaren geçerli olacak paketi açıkladı.
AB, Şirket Birleşmelerinde Kuralları Değiştirdi
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, firmaların birleşmesinde uygulanan kurallarda değişiklik yapılmasını içeren düzenleme paketini açıkladı. AB ülkelerinde bulunan büyük ölçekli şirketlerde birleşme ve satın almaları denetleme yetkisi AB Komisyonuna ait.

Basitleştirilmiş ve normal birleşmelerdeki değerlendirme yöntemlerinin kolaylaştırılması ile şirket birleşmelerinin değerlendirme süreçlerindeki bürokratik işlemlerin azaltılması hedefleniyor.

Komisyonun belirlediği kararlar kapsamında, basitleştirilmiş usuldeki şirket birleşmelerinin kapsamı genişletilecek. Eğer bir şirketin pazar payı yüzde 30’un altında ise basitleştirilmiş süreç uygulanacak ve işlemlerin daha hızlı yürütülmesi sağlanacak.

Belirlenen bazı durumlar bu kapsama girmeyen şirket birleşmelerini de basit prosedüre tabi tutabilecek.

Şirket birleşmelerinde formalitelerin azaltılmasını içeren yeni kurallar, 1 Eylül 2023’ten itibaren yürürlüğe alınacak. Bu değişiklikler ile aynı zamanda şirket birleşmelerinin hazırlık süreçleri ve maliyetleri azaltılması sağlanacak.

Birleşme ve satın alma denetimlerinin yetkisini elinde bulundan AB Komisyonu, inceleme ve soruşturmalar neticesinde rekabete aykırı bir durumu tespit ederse, birleşme veya satın almalara engel koyabiliyor. (Kaynak: AA)

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu