Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB Savaştan Etkilenen İşletmelere Yardım Kapsamını Genişletiyor

Avrupa Komisyonu'ndan yapılan açıklamaya göre savaştan etkilenen işletmeleri desteklemeye izin veren devlet yardımı kurallarında genişlemeye gidiliyor. Detaylar haberde;
AB Savaştan Etkilenen İşletmelere Yardım Kapsamını Genişletiyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa Komisyonu Rekabet Politikası Şefi Margrethe Vestager, Ukrayna’daki savaştan etkilenen işletmelere verilecek devlet yardımı kurallarına dair açıklamalarda bulundu. AB düzenleyicilerinin, hükümetlerin savaştan etkilenen işletmeleri 2023 sonuna kadar desteklemesine izin veren kolaylaştırılmış devlet yardımı kurallarını genişletmeyi düşündüklerini söyledi.

Vestager, devlet yardımlarının daha büyük miktarlara çıkmasına izin vermeyi düşündüklerini de sözlerine ekledi.

Konuya dair daha esnek kurallar Mart ayında getirilmiş ve ardından Temmuz ayında revize edilmişti.

AB, Savaştan Etkilenen İşletmelere Yardımın Boyutunu Büyütmek İstiyor

Avrupa Komisyonu, ticaret faaliyetleri için mali teminatı karşılamak üzere enerji şirketlerine sağlayabileceği kamu garantilerinin düzeyi hakkında AB ülkelerinden geri bildirim istiyor. Bunda amacın yüksek piyasa fiyatlarını ve oynaklığını dengeleyebilmek olduğu belirtiliyor.

Hükümetlere ayrıca, yüksek enerji faturalarıyla karşı karşıya kalan şirketlere daha hızlı ve daha etkili destek sağlamalarına izin vermek için kuralların nasıl daha esnek hale getirilebileceği de soruluyor.

GCM Yatırım Banner

Vestager: Daha Büyük Yardım Miktarları Söz Konusu

Avrupa Parlamentosu oturumunda konuşan Vestager konuyla ilgili Çarşamba günü yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Danışma içinde olduğumuz şeylerden biri, kuralların 31 Aralık 2023’e kadar tam bir yıl daha uzatılmasıdır. Daha büyük yardım miktarları konusunda da görüşmelerimizi sürdürüyoruz.”

Vestager, komisyonun bugüne kadar birkaç milyar euroluk devlet yardımına yeşil ışık yaktığını da sözlerine ekledi.

Rekabet politikasından sorumlu isim konuşmasının devamını şöyle getirdi:

“Halihazırda sahip olduğumuz kurallara dayanarak, 17 Ekim itibarıyla 114 karar aldık ve 25 üye ülkenin bildirdiği 133 ulusal önlemi onaylıyoruz. Onayladığımız bütçeler 455 milyar euro civarında.”

2019 yılında beş yıl daha Avrupa Birliği’nin rekabet politikası başkanlığını yürütmesi için seçilen isim, komisyonun devlet yardımı almaya uygun iş türlerinin kapsamını genişletebileceğinin de altını çizdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.