Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB Rusya’ya Yönelik Yaptırımları İhlal Edenlere Ceza Uygulayacak

AB Komisyonu, Rusya'ya olan yaptırımları ihlal eden üye devletlerin cezalandırılmasına yönelik yeni yasal düzenleme teklifini duyurdu. Detaylar haberde...
AB Rusya’ya Yönelik Yaptırımları İhlal Edenlere Ceza Uygulayacak
HABER GİRİŞ

Rusya-Ukrayna savaşında, Rusya’ya karşı tepki gösteren Avrupa Birliği (AB) yaptırımlarını uygulamaya devam ediyor. AB, söz konusu yaptırımları ihlal eden ülkelere yönelik yeni bir karar aldı.

AB Komisyonu, Rusya’ya yönelik alınan kısıtlayıcı önlemleri ihlal eden tüm üye devletlerin cezalandırılması ile ilgili yeni yasal düzenleme teklifini açıkladı.

Buna göre Rusya’ya uygulanan yaptırımları ihlal eden üye devletlere aynı seviyede ceza belirlenecek. Bu şekilde mevcut yasal boşluklarının kapatılacağı ve ilk etapta AB yaptırımlarını ihlal etmenin caydırıcı etkisi olacağı ifade edildi.

AB yaptırımlarını ihlal eden suçlar listesi oluşturuldu. Bunlardan biri yaptırım uygulanacak kişi, kurum veya kuruluşların yararına ekonomik kaynak sağlamak olduğu aktarıldı. Bazı suçlar ise şu şekilde belirtildi: Belirlenmiş kişilerin bir Üye Devlet topraklarına girişine veya bir Üye Devlet topraklarından transit geçişlerine olanak sağlamak, AB kısıtlayıcı önlemleri tarafından yasaklanan veya kısıtlanan üçüncü ülkelerle işlemlere girmek.

İhlal Edenlere Hapis Cezası Verilebilecek

Bu suçları işleyen kişiler en fazla 5 yıl hapis cezasına çarptırılabilecek. Şirketler ise dünya çapındaki toplam cirosunun en az yüzde 5’i oranında ceza uygulanabilecek.

GCM Yatırım Banner

Söz konusu teklif Avrupa Parlamentosu (AP) ve AB Konseyi tarafından onaylandıktan sonra yürürlüğe girecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.