Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB’den Rus Petrolüne Ambargo için İsteksiz Ülkelere Özel Teklif

Avrupa Birliği'nin Rusya petrolüne ambargo teklifi, isteksiz ülkeleri kazanmak amacıyla değiştiriliyor. Bazı ülkelere muafiyet teklif edilirken detaylar haberde;
AB’den Rus Petrolüne Ambargo için İsteksiz Ülkelere Özel Teklif
HABER GİRİŞ

Üç AB (Avrupa Birliği) kaynağının verdiği bilgilere göre Avrupa Komisyonu isteksiz ülkeleri kazanmak amacıyla Rus petrolüne yönelik planlanan ambargosunda değişiklik teklifinde bulundu.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, bu hafta Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline yanıt olarak yaptırımlar kapsamında petrol ithalatına yönelik yeni paket önerisini duyurdu. Olası petrol ambargosu gündemde yer tutmaya devam ederken bugün Reuters’a konuşan kaynaklar yaptırım ayarlaması hakkında bilgi verdi.

Buna göre AB teklifinde değişikliğin Macaristan, Slovakya ve Çek Cumhuriyeti’ne ambargoya uyum sağlamaları ve kendi petrol altyapılarını iyileştirmelerine yardımcı olmaları için daha fazla zaman vermeyi içerdiği söylendi.

Adını vermeyen kaynaklar, değişikliğin AB nakliye hizmetlerinin Rus petrolünü taşımasını yasaklamadan önce ilk bir ay yerine üç aylık geçişi içerdiğini ekledi.

Kaynaklardan biri Bulgaristan’ın da muafiyet talebinde bulunduğunu ancak ülkeye son tarih konusunda taviz verilmediğini belirtti. Aynı zamanda daha fazla hareket serbestliği verilen diğer üç ülkenin nesnel bir sorunu olduğunu da vurguladı.

Bu noktada, uzatılan sürelerin boru hattı iyileştirmelerinin olası inşaat süreleri üzerinden hesaplandığı aktarılırken Macaristan ve Slovakya’nın AB’nin Rusya’dan petrol ithalatının yalnızca yüzde 6’sını oluşturduğu ve muafiyetlerin yasağın Rus ekonomisi üzerindeki etkisini değiştirmeyeceği eklendi.

GCM Yatırım Banner

Diplomatlar, müzakerelerin karmaşık olduğunun altını çizdi. Yeni teklifin petrol yasağının yürürlüğe girmesi için gerekli olan 27 AB ülkesinin tamamının desteğini alıp almayacağı konusunda netlik bulunmadığı dile getirildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.