Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB, NATO Üyeliğinde Ukrayna’yı Yalnız Bıraktı

Rusya’ya karşı Ukrayna’nın yanında yer alan AB, Ukrayna’nın NATO üyeliğinin gündeme alınmadığını, asıl odak noktasının yaptırımlar olduğunu açıkladı.
AB, NATO Üyeliğinde Ukrayna’yı Yalnız Bıraktı
HABER GİRİŞ

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Rusya’ya karşı destekledikleri Ukrayna hakkında dikkat çekici bir çıkış yaptı. Ukrayna’nın NATO’ya katılma talebinde bulunmasını mesele etmedikleri, sadece askeri olarak destekte bulunmaya odaklandıkları mesajını verdi.

Ukrayna’nın NATO’ya hızlandırılmış katılım talebini iletmesi üzerine gözler AB’ye çevrildi. Rusya’nın başlattığı savaşta gerekçe olarak gösterdiği NATO üyeliği konusunda, AB’den Ukrayna’ya destek mesajı gelmedi.

AB Temsilcisi Borrell, Ukrayna’nın üyeliği için yapıcı konuşmadı. İspanyol devlet televizyonu Kanal 24 Horas’a konuşan Borrell, verdiği demeçte, “Ukrayna’nın NATO’ya katılma talebi, şu anda temel bir mesele değil. Önemli olan şimdiye kadar olduğu gibi bu ülkeye askeri desteği ve Rusya’ya yaptırımları devam ettirmek” şeklinde yorumda bulundu.

ABD’nin katkısıyla Ukrayna’nın Rus işgaline karşı koyması ve kendisini savunması için yardımcı olduklarını belirten Borrell, “AB ilk kez silah satın almak ve bunları savaş halindeki bir ülkeye teslim etmek için sahip olduğu fonları kullandı” dedi.

Rusya’yı savaştan caydırmak ve haksız işgalini cezalandırmak için birçok alanda yaptırım uygulandığını da ekleyerek şöyle açıklama yaptı:

GCM Yatırım Banner

“AB, birçok ülkenin Rusya’ya karşı yapamadığı etkili, güçlü ve kapsamlı yaptırım kararlarını alıyor. Mevcut olanları korumanın yanı sıra Ukrayna’ya daha fazla askeri yardım, Rusya’ya daha fazla yaptırım ve küresel diplomasi savaşına katılım şu andaki öncelikler.”

“Ukrayna NATO’dan Vazgeçse Bile Savaş Sürecek”

Rus lider Vladimir Putin, Ukrayna dahil çoğu eski Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) ülkesini NATO üyeliği konusunda uyarmış, Ukrayna’nın NATO’ya katılması halinde 3. Dünya Savaşı başlatacağı tehdidini tüm dünyaya duyurmuştu.

Ukrayna’nın üyeliğinin onaylanması için 30 NATO ülkesinin oy birliği sağlaması gerek. Ancak Putin’in radikal çıkışları, üye ülkelerde çekince yaratıyor.

Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı olan eski Devlet Başkanı Dmitry Medvedev ise Ukrayna NATO’dan vazgeçse bile savaşın süreceği mesajını vermişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.