Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB Nakit Ödemeleri ve Kripto İşlemleri Daha Sıkı Denetleyecek

Avrupa Komisyonu, bünyesindeki ülkelerde yapılan nakit ödemeleri ve kripto işlemler üzerindeki denetimleri sıkılaştırıyor. Detaylar haberde...
AB Nakit Ödemeleri ve Kripto İşlemleri Daha Sıkı Denetleyecek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa Konseyi tarafından yapılan duyuruya göre üye ülkeler üzerinde kara para aklama ve terör finansmanının önlenmesine yönelik yeni önlemler alınıyor. Bu kapsamda finansal sistem üzerindeki kuralların daha katı uygulanacağı kaydedildi.

Mevcut düzenleme kapsamı genişletilirken, mali işlemlerde uygulanan kuralların katılaşması planlanıyor. Böylece suçluların kara para aklamasının zorlaştırılması amaçlanıyor.

Avrupa Birliği üyesi ülkelerde nakit ödemeler düzenleme kapsamında sınırlandırılıyor. Buna göre 10 bin euroyu aşan nakit ödemeler yasaklanacak ve daha düşük miktar ödemeler kabul edilecek.

Düzenlemeye Kripto Varlıklar da Dahil Edildi

Avrupa Konseyi, kuyumcular aracılığıyla kara para aklanmasını zorlaştırmayı hedefliyor. Düzenleme kripto para ekosistemini de ilgilendiriyor. Sektörde faaliyet gösteren hizmet sağlayıcıların müşteri bilgilerini doğrulaması şart koşulacak.

Düzenleme ile kripto varlık ticaretinde kimliklerin gizlenmesi zorlaştırılacak. Hizmet sağlayan platformlar, bin eurodan yüksek miktarda işlem gerçekleştiren müşterilere detaylı inceleme yapmakla yükümlü olacak.

GCM Yatırım Banner

Kara paranın aklanmasının önlenmesinde uluslararası standart belirleyen Mali Eylem Görev Gücü (FATF) tarafından listelenen üçüncü ülkeler, AB tarafından da listelenecek. Bu listeleri yansıtan kara ve kri listeler oluşturulacak.

Kurumlar arasında ortak yasal metin üzerinde anlaşma sağlanmasının ardından düzenlemenin resmen yürürlüğe girmesi bekleniyor. Bugün itibarıyla AB bünyesinde nakit ödemelere dair bir sınırlandırma bulunmuyor.

Fransa’da bin avro, İtalya, Belçika ve Portekiz’de 3 bin avro, Polonya’da 15 bin avroya kadar nakit ödemeler yapılabiliyor. Bu miktarların üzerindeki ödemeler için bankacılık sisteminin kullanılması gerekiyor. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.