Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB Komisyonu Türkiye Ekonomisi için Beklentilerini Açıkladı

Türkiye ekonomisini gelecek dönemde bekleyenleri değerlendiren AB Komisyonu, enflasyon ve büyüme verileri başta olmak üzere Türkiye beklentisini paylaştı.
AB Komisyonu Türkiye Ekonomisi için Beklentilerini Açıkladı
HABER GİRİŞ

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Bahar 2023 Ekonomik Tahmini raporunu paylaştı. “Devam eden zorlukların ortasında iyileştirilmiş bir görünüm” notuyla paylaşılan raporda, Türkiye ekonomisine dair beklentiler de yer aldı.

Komisyon raporunda, Türkiye’nin bu yılki gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) verisinde değişikliğe gidilmedi.

Buna göre Türkiye ekonomisinin 2023 yılında yüzde 3,5 büyümesi beklenirken, 2024 yılı için bu rakam yüzde 4 olarak güncellendi.

Gelecek yıl için Türkiye ekonomisinin büyüme oranında yükseliş bekleyen komisyon böylece 2024 yılı tahminini yüzde 3’ten yüzde 4’e yükseltmiş oldu.

Raporda büyüme tahminlerinin yanı sıra Türkiye’yi bekleyen enflasyon sarmalına da değinildi. Buna göre uzun süredir yüksek enflasyonla karşı karşıya kalan Türkiye’de vatandaşları bu yıl da çift haneleri enflasyon verileri bekliyor.

GCM Yatırım Banner

Rapora göre enflasyonun bu yıl yüzde 45 seviyesinde olması bekleniyor. Gelecek yıl ise bu rakamın yüzde 30,3 seviyesine çekilmesi tahmini yapıldı.

İşsizliğe ilişkin beklentiler hem bu yıl hem de gelecek yıl için yüzde 10,1 oldu. Cari dengede ise yüzde 4,2 ve yüzde 2,7’lik düşüş tahminleri yer aldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.