Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB Komisyonu Başkanı Yüksek Enerji Fiyatlarından Yakındı

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, enerjiye yaptıkları ödemelerin diğer kıtalara kıyasla daha fazla olduğunu söyledi.
AB Komisyonu Başkanı Yüksek Enerji Fiyatlarından Yakındı
HABER GİRİŞ

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Çekya’da düzenlenen 2023 Yeşil Mutabakat Zirvesi’nin açılışında açıklamalarda bulundu. Von der Leyen’in gündeminde Avrupa’daki yüksek enerji fiyatları vardı.

Avrupa Yeşil Mutabakatının insanları ve gezegenleri koruma ihtiyacından doğduğunu belirten von der Leyen, bunun gelecekteki refahı inşa etmek için bir fırsat olduğunu söyledi.

Yüksek enerji fiyatlarının Avrupa’daki önemine dikkat çeken von der Leyen, “Enerji krizinin zirveye çıktığı 2022 yazında, gaz fiyatları bugüne göre 10 kat daha yüksekti. Bugün Avrupa’da enerji fiyatları savaş öncesi seviyelere geri döndü. Bu bizim birliğimizden kaynaklanan bir başarıdır.” açıklamasında bulundu.

Enerji için ödedikleri bedelin yapısal olarak diğer kıtalara göre daha yüksek olduğunu, bunun da küresel rekabet gücü açısından bir sorun teşkil ettiğini söyledi.

Enerjide yenilenebilir kaynaklarının payı mevcut hızla artmaya devam ederse yakında ithal fosil yakıtların yüksek fiyatlarına karşı korunabileceklerini belirten von der Leyen, “Bu nedenle Avrupalıların ucuz ve temiz enerjiye ulaşabilmesi için bu yolda ilerlememiz gerekiyor.” diye konuştu.

GCM Yatırım Banner

Ursula von der Leyen, Avrupa şirketlerinin büyük oranda sübvansiyon sağlanan yabancı oyuncuların rekabetiyle karşı karşıya kaldığını ve rekabetin adil şartlar altında olması gerektiğini ifade etti. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.