Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB Komisyonu Başkanı: Ukrayna’yı Yeniden İnşa Etmek Zorundayız

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Ukrayna'daki mimarlar ile görüşmeler yapacaklarını ve yeni bir inşa sürecine gireceklerini söyledi.
AB Komisyonu Başkanı: Ukrayna’yı Yeniden İnşa Etmek Zorundayız
HABER GİRİŞ

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik başlattığı askeri harekat, ülkede büyük tahribata neden oldu. Ukrayna’nın pek çok şehrinde Rusya ordusunun saldırılarına rastlamak mümkün. Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen yaşanan duruma dair açıklamalarda bulundu.

İtalya’nın başkenti Roma’da katıldığı bir etkinlikte konuşan Von der Leyen, Mariupol Belediye Başkanı ve Ukraynalı mimarlarla görüşme gerçekleştireceklerini belirterek, Ukrayna’yı yeniden inşa edeceklerini söyledi.

Ursula von der Leyen duruma dair açıklamasında, “Bunu yapmak zorundayız ve yapacağız da çünkü bu bizim ahlaki yükümlülüğümüzdür.” ifadelerini kullandı.

Von der Leyen, Ukrayna’nın yeniden inşa sürecine dair Avrupa Yeşil Anlaşması’nı baz alacaklarını vurgulayarak, AB’nin yenilenebilir enerji üzerinde ilerleme kaydetmesi gerektiğini söyledi. Avrupa Birliği’nin web sitesinde Yeni Avrupa Bauhaus’un Avrupa Yeşil Anlaşmasını yaşam alanları öne çıkaran yaratıcı ve disiplinler arası bir girişim olduğunu belirtiliyor.

Von der Leyen’in gündeminde Rusya ekonomisi de vardı. Rusya ekonomisinin gaz petrol ve kömüre dayalı olduğunun altını çizen Von der Leyen, AB olarak bağımlı olduklarını ve savaş etkisiyle bunu azaltmak istediklerini belirtti.

GCM Yatırım Banner

Bu noktada yeni tedarikçilere takılı kalmadan yenilenebilir enerjilere odaklanmaları gerektiğini söyledi. AB ülkelerinin Rus gazına büyük oranda bağımlılığı bulunuyor. AB ülkeleri geçtiğimiz günlerde Rusya’dan alınan petrolü yıl sonuna kadar yüzde 90 oranında azaltmak adına anlaşma sağlamıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.