Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB Karbon Piyasası için Yeni Bir Reformda Anlaştı

AB bugün karbon emisyon ticaretini güçlendirip genişletecek bir anlaşmayı kabul etti. Geçiş sürecine yardımcı olmak içinse bir fon oluşturdu. İşte detaylar;
AB Karbon Piyasası için Yeni Bir Reformda Anlaştı
HABER GİRİŞ

Avrupa Birliği (AB) müzakerecileri bugün karbon piyasasını elden geçirerek emisyonu düşürmek için siyasi bir karbon piyasası reformunda anlaştı. Reform anlaşmasının Avrupa Komisyonu, Avrupa Parlamentosu ve Konseyi ile AB Emisyon Ticaret Sistemini (ETS) güçlendirmek amacıyla kararlaştırıldığı bildirildi.

Yeni sektörlerde emisyon ticaretini uygulamak için bir Sosyal İklim Fonu kurulacağı kaydedildi. Bu anlaşmanın AB’nin 2030 yılına kadar net sera gazı emisyonlarını en az yüzde 55 oranında azaltma taahhüdünde atılmış temel bir adım olarak nitelendirildi.

Böylelikle AB ETS sektörlerinden kaynaklanan emisyonların 2005 yılındaki seviyelere kıyasla 2030 yılına kadar yüzde 62 oranında azaltılacağı hedefleniyor.

Söz konusu hedefin yakalanması için AB’deki emisyon izin miktarlarının 2024’ten itibaren azaltılacağına dikkat çekildi.

Karbon Sınırı Ayarlama Mekanizması Aşamalı Hale Gelecek

Anlaşmanın, 2026 ile 2034 yılları arasında kapsamdaki sektörler için belirli işletmelere ücretsiz emisyon ödeneklerinin kademeli olarak kaldıracağı ve Karbon Sınırı Ayarlama Mekanizmasının (CBAM) ise aşamalı hale getireceği belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Planının 2024’te 90 milyon, 2026’da 27 milyon karbon emisyon izninin sistemden kaldırılmasını ve sistemdeki emisyon izinlerinin üst sınırının 2024-2027’den yüzde 4,3’e düşürülmesini içerdiği söylendi. Ayrıca 2028-2030 yılları arasında oranın yüzde 4,4’e düşürülmesi planlanıyor.

Resmi Gazete’de Yayımlandıktan Sonra Yürürlüğe Girecek

AB’nin üye devletlerinin 2050 yılına kadar iklim nötrlüğüne ulaşma hedefine doğru sağlam bir yola sokmak için yeni sistemli ve uygun maliyetli azaltımlar sağlayacağı paylaşıldı. Bunun Sosyal İklim Fonu kapsamındaki desteklerle olacağı belirtildi.

Sosyal İklim Fonu’nun AB bütçesinin bir parçası olacağı ve 65 milyar euroya kadar gelir tahsis edilebileceğinin bilgisi verildi.

Bahsi geçen geçici anlaşmanın AB Parlamentosu ve Konseyi tarafından resmi olarak kabul edildikten sonra mevzuatın Birlik Resmi Gazetesi’nde yayımlanarak yürürlüğe gireceği vurgulandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın