Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB, Bir Sonraki IMF Başkanı Olarak Kristalina Georgieva’yı Aday Gösterdi

Avrupa Birliği, bir sonraki IMF liderliği için Kristalina Georgieva’yı aday gösterdi. Detaylar aşağıda;
AB, Bir Sonraki IMF Başkanı Olarak Kristalina Georgieva’yı Aday Gösterdi
HABER GİRİŞ

Avrupa Birliği, IMF’de Christine Lagarde’nin yerine geçecek kişi konusundaki haftalardır devam eden anlaşmazlığa son vererek Kristalina Georgieva’yı aday gösterdi. Halihazırda Dünya Bankası Genel Müdürü olarak görev yapan Bulgaristanlı Georgieva’nın adaylığı manşetlerde yer etti.

Yarışa katılan adaylar arasında ayrıca eski Hollanda Maliye Bakanı ve Eurogroup Başkanı Jeroen Dijsselbloem, İspanya Maliye Bakanı Nadia Calvino ve Finlandiya Merkez Bankası Başkanı Olli Rehn bulunuyordu.

Kristalina Georgieva’nın adaylığını tebrik eden yarışmacılardan Dijsselbloem, gelecek IMF liderine başarılar dilediğini söyledi.

Kristalina Georgieva Adaylığı Tebrik Edildi Dünya Bankası sorumluluklarından vazgeçen Georgieva da Twitter hesabından; “IMF Genel Müdürü rolüne aday gösterilmek bir onurdur” dedi. Bu arada İngiltere, yanlış yönetildiğine inanılan bir süreci protesto etmek için oy kullanmaktan kaçındı. Seçin Georgieva için Lagarde’nin ayrılığından bu yana lobi yaban Fransa için bir zafer anlamına geldi.

Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire de yaptığı bir açıklamada; Georgieva’nın Lagarde’nin halefi olmak için gereken tüm becerilere, deneyime ve uluslararası güvenilirliğe sahip olduğunu dile getirdi.

Bruno Le Maire Kristalina Georgieva Tebrik IMF üye ülkelerinin 6 Eylül’e kadar aday gösterebilecekleri ve bunun ardından IMF kurulunun adaylarla görüşerek yeni başkan seçim sürecini 4 Ekim’e kadar tamamlamasının gerektiği biliniyor. Öte yandan Uluslararası Para Fonu’nun kuruluşundan bu yana her zaman bir Avrupalı tarafından yönetildiği de malum. Buna karşılık Dünya Bankası’nın başkanını ise ABD atıyor.

Tüm bunların yanı sıra IMF’nin Georgieva’yı liderlik görevine yerleştirmesi için bazı tüzükleri değiştirmek zorunda kalacağı da edinilen bilgiler arasında. Çünkü IMF, bir genel müdürün 65 yaşından büyük olmasını yasaklayan kurallara sahip ve Georgieva, bu yıl 65 yaşına girdi. ABD’nin desteği de henüz ucu açık bir soru olarak devam ediyor. Çünkü Trump’ın rol için bir Amerikalıyı aday gösterebileceği yönünde spekülasyonlar yapılmıştı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.