Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AB ile Uyumlu Tarım ve Orman Bakanlığı Yönetmelik Düzenledi

Tüketiciyi korumak ve bilgilendirmek amacıyla beslenme kurallarını belirlemek için AB mevzuatlarıyla uyumlu yönetmelik hazırlandı. Detaylar haberde;
AB ile Uyumlu Tarım ve Orman Bakanlığı Yönetmelik Düzenledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Türk Gıda Kodeksi Beslenme Beyanları Yönetmeliği bugün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bakanlık, tüketiciyi korumak ve bilgilendirmek için beslenme kurallarının belirlenmesini Avrupa Birliği (AB) mevzuatıyla uyumlu yönetmeliği tekrardan hazırladı.

Türk Gıda Kodeksi Beslenme ve Sağlık Beyanları Yönetmeliği daha önce 26 Ocak 2017’de düzenlenmiş ve Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmişti. 2017 yılında tüketiciyi korumak ve bilgilendirmek amacıyla kurallar düzenlenmişti.

Anadolu Ajansı (AA) haberinde, 5 Aralık 2018’de Resmi Gazete’de yayımlanan Sağlıkla İlgili Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’u da anımsattı.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Sorumluluğunda

Kanun ile gıda ve takviye edici gıdaların etiketinde, tanıtımında veya reklamında sağlık beyanı kullanılabilmesine ilişkin hususların Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun yetkisine verildiği bildirilmişti.

Bugün Resmi Gazete’de yayımlanan yeni düzenlemeyle Türk Gıda Kodeksi Beslenme ve Sağlık Beyanları Yönetmeliği’nin sağlık beyanlarıyla ilgili maddeleri hükümsüz hale gelmiş oldu.

Yönetmeliğin beslenme beyanlarıyla ile ilgili kısımları Tarım ve Orman Bakanlığı’nın sorumluluğunda.

Bu sebepten tüketiciyi korumak ve bilgilendirmek için beslenme kuralları belirlemek üzere AB mevzuatına uyum çerçevesinde bakanlığın, Türk Gıda Kodeksi Beslenme Beyanları Yönetmeliği’ni yeniden hazırlandığı bildirildi.

KAYNAK: AA

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu