Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB ile Hindistan Arasında Serbest Ticaret Anlaşması Yolda

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, AB ile Hindistan arasındaki serbest ticaret anlaşmasına yönelik taahhüt verdi.
AB ile Hindistan Arasında Serbest Ticaret Anlaşması Yolda
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, kendisinin ve Hindistan Başbakanı Narendra Modi’nin, Hindistan ile Avrupa Birliği (AB) arasında bir serbest ticaret anlaşması imzalama konusunda kararlı olduklarını söyledi. Yeni Delhi’de Modi ile görüşmesinin ardından Scholz, “Bu önemli bir konu ve ben şahsen ilgileneceğim.” diye konuştu.

AB ve Hindistan, müzakereleri 2023’ün sonuna kadar tamamlamak amacıyla geçen yıl serbest ticaret anlaşması yapmak için müzakereleri yeniden başlattı.

Scholz ile Modi Bir Araya Geldi

AB için Hindistan ile bir serbest ticaret anlaşması, bloğun beklenen daha yüksek ekonomik büyümeden yararlanmak için ikili anlaşmaları hedeflediği Hint-Pasifik bölgesiyle ilişkilerini artırma planını temsil ediyor. Uzmanlara göre anlaşma, Çin’in bölgede artan nüfuzuna karşı bir denge görevi de görebilir.

Scholz, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin birinci yıldönümünden bir gün sonra Modi ile bir araya geldi. Büyük bir iş heyetiyle birlikte ziyareti, Delhi’nin Moskova savaşına muhalefetine destek arayan Batılı güçler için artan önemini vurguladı.

Hindistan ve Almanya arasındaki iş birliğinin çok önemli olduğunu belirten Scholz, “Dünya bu saldırganlıktan muzdarip. Ancak dünyanın iyi bir yer olarak kalması için elimizden gelen her şeyi yapacağız” diye konuştu. Modi ise hükümeti adına, işgal için Moskova’yı açıkça eleştirmedi ve bunun yerine savaşı bitirmek için diyalog ve diplomasi çağrısında bulundu.

GCM Yatırım Banner

Hindistan, fiyatları düşmesine rağmen en büyük savunma donanımı tedarikçisi olan Rusya’dan petrol alımlarını da keskin bir şekilde artırdı. Modi, Hindistan ve Almanya’nın güvenlik ve savunma iş birliği gibi sektörlerde kullanılmayan potansiyellerini gerçekleştirmeye kararlı olduklarını söyledi.

Scholz, Modi ile en son, Çin’in Rusya’ya siyasi desteğini artırabileceğine dair endişeler arttıkça daha acil hale gelen sosyal yardım çabalarının bir parçası olarak Haziran ayındaki G7 zirvesinde bir araya gelmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.