Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB Ekonomik Güvenliği Artırmaya ve Riskleri Azaltmaya Odaklandı

Avrupa Komisyonu bugün, artan jeopolitik gerilimler ve ekonomi üzerindeki riskleri en aza indirme stratejisi içeren bir tebliğ yayımladı.
AB Ekonomik Güvenliği Artırmaya ve Riskleri Azaltmaya Odaklandı
HABER GİRİŞ

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, ekonomiyi güçlendirmek ve ortaya çıkan risklerle mücadele etmek için hazırladığı “Avrupa Ekonomik Güvenlik Stratejisi” adlı çalışmasını yayımladı. Bu tebliğin artan jeopolitik gerilimler ve hızlanan teknolojik değişimler bağlamında belirli ekonomik sebeplerden kaynaklanan riskleri en aza indirmek ve ekonomide dinamizmi maksimum düzeyde korumak adına hazırlandığı söylendi.

Önerilen stratejinin AB’nin ekonomik temelini ve rekabet gücünü teşvik ederek ekonomik güvenliği sağlamak için ortak bir çerçeve ortaya koymak, AB ülkelerinin ekonomik güvenlikleri konusunda riskleri belirlemek, değerlendirmek ve yönetmek için kapsamlı bir yaklaşım geliştirileceği açıklandı.

Belirli ekonomik bağlantıların sunduğu risklerin mevcut jeopolitik ve teknolojik ortamda hızla geliştiği ve güvenlik endişelerini artırdığına dikkat çekildi.

Riskler Kapsamlı Bir Şekilde Değerlendirilecek

Ekonomiden kaynaklı risklerin mevcut jeopolitik ve teknolojik ortamda hızla gelişmesinin güvenlik endişelerini daha da büyüttüğü belirtilen stratejik planda, enerji güvenliği, tedarik zincirlerinin direnci, kritik altyapının fiziksel ve siber güvenliği, teknoloji güvenliği, ekonomik bağımlılık ve ekonomik zorlamaya yönelik risklerin kapsamlı bir şekilde değerlendirileceği ifade edildi.

Ekonomik güvenliğe yönelik riskler 4 madde halinde listelendi. Bunlar:

GCM Yatırım Banner

• Enerji güvenliği de dahil olmak üzere tedarik zincirlerinin direncine yönelik riskler
• Kritik altyapının fiziksel ve siber güvenliğine yönelik riskler
• Teknoloji güvenliği ve teknoloji sızıntısı ile ilgili riskler
• Ekonomik bağımlılıkların veya ekonomik zorlamanın silah haline getirilmesi riskleri.

AB Komisyonu’nu bu sayılan risklerin değerlendirilmesi için özel sektörün katıldığı dinamik bir sistem içeren yeni bir çerçeve kuracağı belirtildi. Risklerin temelde üç yönlü bir yaklaşımla nasıl azaltılacağının belirlendiği aktarıldı.

Bunlardan ilki tek pazarı güçlendirerek güçlü ve esnek bir ekonomiyi destekleyerek, becerilere yatırım yaparak ve AB’nin araştırma, teknolojik ve endüstriyel temelini geliştirerek AB’nin rekabet edebilirliğini teşvik etmek olarak açıklandı.

İkincisi mevcut politika ve araç aracılığıyla AB’nin ekonomik güvenliğini korumak ve olası boşlukları gidermek için yenilerini değerlendirmek. Üçüncüsü ise ticaret anlaşmalarını ilerletmek uluslararası kurallara dayalı ekonomik düzeni ve Dünya Ticaret Örgütü gibi çok taraflı kurumları güçlendirmek ve sürdürülebilir kalkınmaya yatırım yapmak dahil olmak üzere ekonomik güvenliği güçlendirmek için mümkün olan en geniş şekilde ortaklık yapmak olarak açıklandı.

Avrupa, Güvenlik Konusunda Bir Strateji Belirleyen İlk Büyük Ekonomi

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, stratejiye ilişkin düzenlediği basın toplantısında, Avrupa şirketlerinin sermaye, bilgi, uzmanlık ve araştırmalarının ilgili ülkeler tarafından askeri uygulamalarda suistimal edilmemesini sağlamaları gerektiğini ifade etti.

“Bugün Avrupa, ekonomik güvenlik konusunda bir strateji belirleyen ilk büyük ekonomi oldu.” diyen von der Leyen, amaçlarının rekabet gücünü artırmak, riskleri azaltmak, ticari ilişkileri ve tedarik zincirlerini kuvvetlendirmek olduğunu söyledi.

Çalışmanın bu aşamadan sonra üye ülkelere ve Avrupa Parlamentosu’na (AP) gönderileceğini, stratejinin, gelecek hafta Brüksel’de yapılacak AB Liderler Zirvesi’nde görüşülmesinin beklendiğini sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.