Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB Dondurduğu Rus Varlıklarını Ukrayna için Kullanmak İstiyor

Savaş kararı Rusya’ya pahalıya mâl oldu. AB, Rus varlıklarını iade etmeme ve kaynakları Ukrayna için kullanma yönündeki ısrarını sürdürdü.
AB Dondurduğu Rus Varlıklarını Ukrayna için Kullanmak İstiyor
HABER GİRİŞ

Rusya’nın Doğu Avrupa’da başlattığı savaşa Avrupa Birliği’nin (AB) tepkisi sürüyor. AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’in dün yaptığı konuşmaya benzer bir açıklama da bugün AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’dan geldi. AB tarafı, dondurulan Rus varlıklarına ve merkez bankası rezervlerine el koyma sinyali verdi.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Bakanlar Konseyi Toplantısı’na katılan Borrell, yaptığı açıklamalarda Rus işgali altındaki Ukrayna’nın yaşadığı mağduriyete değindi.

Savaşın sürdüğü Ukrayna’da yeniden inşa süreci için ciddi bir kaynağa ihtiyaç duyulduğunu ve bu kaynağın Rusya tarafından karşılanması gerektiğini savundu.

“Bu bedeli Rusya ödemeli” diyen AB Yüksek Temsilcisi, Rus oligarkların dondurulan 20 milyar avroluk gelirine ve Rusya Merkez Bankası’nın bloke edilen 300 milyar avroluk rezervlerine el konulması gerektiğini söyledi.

Rusya’nın gelirlerinin Ukrayna’nın yeniden inşası için bir tür savaş tazminatı olarak kullanılmasına işaret etti.

GCM Yatırım Banner

“Rusya Güvenliğimize Saldırdı”

AB Yüksek Temsilcisi, Rusya’nın başlattığı savaşı kazanamadığını fakat sistematik saldırılarına devam ettiğini söyledi.

Rusya’nın saldırılarından Avrupa’nın ders alması gerektiği çıkarımında bulundu. Bu sebeple Avrupa için yeni bir güvenlik düzenine ihtiyaç duyulduğunu ekledi.

Borrell, “Rusya güvenliğimize saldırdı… Rusya’nın yaptığının savaş suçu olduğuna dair Ukrayna’nın çabalarını destekleyeceğiz” dedi.

Rusya’ya her alanda yaptırım uygulayan AB’nin bu kararında ısrarını sürdürdüğünü ve yeni yaptırım kararlarının da alınacağını sözlerine ekledi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.