Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB Dijital Euroyu Kişisel Kullanım Odaklı Geliştirecek

AB yetkilileri merkez bankası dijital para biriminin geniş bir hizmet kapsamına sahip olması gerektiğini belirtti. Detaylar geliyor…
AB Dijital Euroyu Kişisel Kullanım Odaklı Geliştirecek
HABER GİRİŞ

Kripto varlıkların kullanım alanının yaygınlaşması ile beraber ülkelerin merkez bankaları, kendi dijital paralarını çıkarma yoluna yöneliyor. Avrupa Birliği bir süredir dijital euro üzerine çalışmalar yürütüyor. Kullanıma sunulacak dijital euronun ne gibi özelliklere sahip olacağına dair açıklama geldi.

Yetkililer perakende dijital euronun ilk aşamada işletmelerin fatura düzenlemesine, maaş çeki vermesine veya merkezi olmayan finansta kullanılmasına izin vermek yerine yalnızca insanlar tarafından başlatılan ödemelere izin vereceğini söyledi.

AB Dijital Euroda Yön Arıyor

Blok, henüz bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) ihraç etme veya hatta blok zinciri teknolojisini kullanıp kullanmama konusunda bir karar veriş değil. Yine de banknot ve madeni paralara dijital alternatifi mümkün kılacak bir yasa tasarısı gelecek yılın başlarında yürürlüğe girecek.

Avrupa Merkez Bankası dijital euro program yöneticisi Evelien Witlox, “Dijital euronun ilk sürümü için üç kullanım örneğini seçtik” diye konuştu.

Üç acil uygulamanın, aile ve arkadaşlar arasında işlemleri mümkün kılan eşler arası ödemeler, fiziksel veya çevrimiçi mağazalarda tüketiciden işletmeye ödemeler ve hükümetlere yapılan ödemeler olacağını belirtti. Witlox, CBDC’nin diğer potansiyel kullanımlarının daha sonraki bir aşamada değerlendirilebileceğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Yetkili merkez bankasındaki yetkililerin, 2023 yılının Eylül ayında geliştirmenin başlamasını tamamlamadan önce dijital euro ile işlemlerin nasıl sonuçlanacağı ve aracılara nasıl tazmin edileceği gibi konularda hala nerede duracaklarına karar vermeleri gerektiğini söyledi.

Web3 için Acele Edilmeyecek

Avrupa Komisyonu’ndaki yetkililer, CBDC’nin geleceğe dönük olmasını ve Web3’e uymasını istiyor, ancak bunun için acele olmadığı konusunda hemfikir görünüyorlar.

Komisyonun dijital finans birimi başkanı Jan Cessens, “Dijital bir euronun yeni ödeme ihtiyaçlarını karşılaması gerekiyor. Ayrıca açık olmamız ve Web3 kullanıcılarına uyum sağlamamız gerekiyor” diye konuştu.

Ceyssens, ademi merkeziyetçi finans uygulamalarının gelecekte yer alması beklenebilecek daha fazla trend olmasına rağmen, bunların bugünün gerçeği olmadığını belirtti. Yetkililer, ECB’nin adım adım yaklaşımının tüm planı tehlikeye atabileceği konusunda uyardı.

CBDC’ler ve diğer dijital para biçimleri konusunda uzmanlaşmış bir düşünce kuruluşu olan Digital Euro Association’ın başkanı Jonas Gross, daha önceki bazı projelerin, insanların nakit ve kartla kolayca ödeme yapabilecekleri statükoyu iyileştirmediklerinde başarısız olduğunu belirtti.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) geçtiğimiz ay paylaştığı raporda, parasal sistemin devamı için tek çözümün CBDC’ler olduğunu savunmuştu. Uluslararası Para Fonu tarafından geçen hafta yayınlanan rakamlar, yaklaşık 97 ülkenin bir CBDC’ler üzerinde çalışma yürüttüğünü gösteriyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.