Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB, Çin’e Karşı ABD ile Birlikte Yol Alıyor

Avrupa Birliği'nin Amerika ile iş birliği yaparak, Çinli çelik üreticilerine yönelik sübvansiyon karşıtı soruşturma planladığı ileri sürüldü. Detaylar haberde;
AB, Çin’e Karşı ABD ile Birlikte Yol Alıyor
HABER GİRİŞ

Avrupa Birliği’nin (AB), Ekim ayında ABD ile yapacağı zirvede Çinli çelik üreticilerine yönelik sübvansiyon karşıtı soruşturmaları duyuracağı ileri sürüldü. Financial Times’ın haberinde AB’nin, Pekin’e karşı ABD ile ortak bir cephe oluşturmaya devam ettiği belirtildi.

Financial Times’a konuyla ilgili iki yetkilinin verdiği bilgilerde Brüksel, Washington’un endüstrileri ucuz rekabetten koruma çabalarına katılmayı kabul etti.

Yetkililer, Washington’un Brüksel’den 2018’de eski ABD Başkanı Donald Trump tarafından AB çeliğine uygulanan gümrük vergilerinin yeniden uygulanmasından kaçınılması karşılığında Çinli çelik üreticilerine karşı harekete geçmesini istediğini dile getirdi.

AB’nin Çin’e Açtığı 2’nci Soruşturma Olacak

AB’nin Çin’e karşı aldığı iddia edilen karar, Çin yapımı elektrikli araçlara yönelik bir soruşturma başlattığını duyurmasının ardından birkaç ay içinde açılan ikinci soruşturma olacak.

Tüm bunlara ek olarak Brüksel’in rüzgar türbini sektörüne yönelik bir soruşturma başlatmayı da düşündüğü ileri sürüldü. Bir yıla kadar devam edeceği öngörülen bu soruşturmaların gümrük vergilerinin uygulanmasına yol açabileceğine dikkat çekildi.

GCM Yatırım Banner

Anlaşma, Diğer Ülkelere de Açık Olacak

AB ve ABD’nin 20 Ekim’deki toplantısına işaret eden Financial Times’a konuşan yetkililer, toplantıda dünya pazarını dolduran ve kendi üreticileri üzerinde baskı yaratan Çin metal ihracatını engelleyecek bir Sürdürülebilir Çelik ve Alüminyum Küresel Düzenlemesi (GSA) ilan edilmesinin bekliyor.

Bahsi geçen anlaşmanın, Çin’e gümrük vergisi uygulamayı kabul etmeleri durumunda İngiltere ve Japonya gibi diğer ülkelere de açık olacağının bilgisi verildi.

Ayrıca AB ve ABD, GSA’nın ikinci bölümü olan çelik ve alüminyum üretimini karbonsuzlaştırma hedefine ilişkin görüşmelerini sürdürürken kendi aralarındaki anlaşmazlığı askıya almak üzere siyasi bir anlaşma imzalayacaklar.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.