Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB/Borrell: Dünya Genelinde Mali Bir Kriz Yaklaşıyor

AB Yüksek Temsilcisi Borrell, Ukrayna savaşı hakkında konuşarak, enerji ve gıdadaki etkilerini kusursuz bir fırtınaya benzetti.
AB/Borrell: Dünya Genelinde Mali Bir Kriz Yaklaşıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, New York’ta düzenlenen Birleşmiş Milletler Genel Kurulu gayriresmi nitelikteki AB Dışişleri Bakanları toplantısı kapsamında basın açıklaması yaptı.

Toplantıda Ukrayna savaşını ele alacaklarını söyleyen Borrell, savaşın ekonomi üzerinde yarattığı etkilere değindi. Bunun sadece Ukrayna’da yaşanan bir savaş olmadığını söyleyerek, dolaylı olarak etkilediği durumları sıraladı.

Ukrayna halkının füze ve bombalarla savaştığını ancak dünyanın geri kalanının yüksek enerji ve gıda fiyatları, güvensizlik ortamı ve yüksek faizlerle mücadele etmek zorunda kaldığını anlattı.

Tüm bunlar için ise “yaklaşan bir mali krizin oluşturduğu kusursuz bir fırtına” olarak yorumladı.

Rusya’nın Suçlamalarına Karşı Neler Yapılacağı Görüşülecek

Batılı ülkeler 24 Şubat’ta başlayan savaş nedeniyle Rusya’ya çeşitli alanlarda yaptırım uyguladı. Ancak bu yaptırımlar beraberinde çok ciddi sorunları getirdi. Bunun en belirgini ise enerji alanında yaşanan kısıtlamalar oldu.

GCM Yatırım Banner

Birçok Rus yetkili yükselen enerji ve gıda fiyatlarının tek sorumlusunun AB’nin uyguladığı yaptırımlar olduğunu defalarca dile getirdi. Borrell, Rusya’nın bu söylemlerine karşı neler yapabileceklerini de görüşeceklerini ifade etti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bu ay başlarında yaptığı açıklamada yaptırımların dünya için çok tehlikeli olduğunu söylemiş ve tahıl koridoru anlaşmasını eleştirmişti. Ukrayna tahılının ihtiyaç sahibi ülkeler yerine, Avrupa’ya ihraç edildiğini iddia etmişti.

Borrell ise dünkü konuşmasında Ukrayna tahılının dar gelirli ülkelere gittiğini, verilere bakıldığında üçte ikisinin Afrika, Orta Doğu ve Asya’ya gittiğinin görüldüğünü söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.