Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AB Bakanları Rusya’nın Polonya ve Bulgaristan Kararını Kınadı

AB enerji bakanları Rusya’nın geçen hafta Polonya ve Bulgaristan’ın gazını kesme kararını eleştirirken, Euro ile ödeme şartı yinelendi.
AB Bakanları Rusya’nın Polonya ve Bulgaristan Kararını Kınadı
Yorum

Fransa’nın Ekolojik Geçiş Bakanı Barbara Pompili, Brüksel’deki Avrupa Birliği’nin enerjiden sorumlu bakanlarının toplantısının ardından basın açıklaması yaptı.

Toplantının konusu Polonya ve Bulgaristan’ın doğal gazı ruble ile ödemeyi reddetmesinin ardından Rusya’nın gaz sevkiyatını durdurması meselesi oldu.

AB enerji bakanlarının Gazprom’un Polonya ve Bulgaristan’a gaz arzını tek taraflı olarak askıya alma kararını kınadıklarını söyledi. Tüm AB ülkelerinin temsilcilerinin, Rusya için yaptırım uygulama ve sözleşmelerin şartlarını Euro cinsinden yerine getirme gerekliliğini yinelediğini belirtti.

Pompili, Avrupa Komisyonu ile birlikte AB’nin yaptırımları ve sözleşmeleriyle uyumlu bir ortak bir ödeme yaklaşımı üzerinde çalıştıklarını açıkladı.

Bunun yanında doğal gazın haricinde genel olarak Rus enerjisine yönelik yaptırımlarla ilgili çalışmaların devam ettiğini söyledi. Petrol konusunda da tartışmaların sürdüğünü ve önümüzdeki günlerde net bir bilginin gelebileceğini aktardı.

Rusya hükümeti, 27 Nisan’da doğal gaz ödemesini ruble ile yapmayan Polonya ve Bulgaristan’a gaz sevkiyatını durdurmuştu. Rusya’nın benzer kararları AB bünyesindeki diğer ülkeler için de alabileceği söylendi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu