Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB Asgari Ücretle İlgili Yeni Yasayı Onayladı!

AB Konseyi, yeni asgari ücretin belirlemesinde toplu iş sözleşmelerinin kapsadığı işçi sayısını artırmayı hedefliyor. Açıklamanın detayları haberde;
AB Asgari Ücretle İlgili Yeni Yasayı Onayladı!
HABER GİRİŞ

Avrupa Birliği (AB) Konseyi bugün yasal asgari ücretlerin yeterliliğini teşvik edecek bir yönergeye yeşil ışık yaktı. Bu yasanın Avrupa’daki çalışanlar için insani çalışma ve yaşam koşullarını sağlamasına yardımcı olacağı söylendi.

AB Konseyi’nin yeterli asgari ücretle ilgili AB yasasını kabul ettiği belirtilirken, yasal asgari ücretlerin yeterliliği için prosedürler oluşturulacağı aktarıldı.

Ücretin belirlenmesi için toplu iş sözleşmesine teşvik edileceği ve ulusal yasalar uyarınca asgari ücrete hak kazanan işçiler içinse asgari ücret korumasına etkin erişimin artırılacağı kaydedildi.

Asgari Ücret Güncellemeleri 2 Yılda Bir Yapılacak

AB üyesi ülkelerde asgari ücretleri bir dizi net kritere göre belirlemek ve güncellemek için prosedürel bir çerçeve oluşturmaları istendi. Yasal asgari ücrette güncellemeler en az iki yılda bir yapılacak.

Otomatik endeksleme mekanizması uygulanan ülkeler içinse en geç dört yılda bir güncellemenin yapılacağı bildirildi. Yönergenin, üye devletler için ulaşılması gereken belirli bir asgari ücret düzeyi öngörmediği paylaşıldı.

GCM Yatırım Banner

Ücret belirlemede toplu iş sözleşmesinin kapsadığı işçi sayısını artırmanın yönergenin hedeflerinden biri olduğuna değinildi. Bu hedefe ulaşmak içinse ülkelerdeki sosyal ortakların toplu pazarlık yapmaya teşvik etmesi amaçlandı.

Yasa İnsanlara Umut Mesajı Verecek

Toplu iş sözleşmelerinin yüzde 80’lik bir eşiğin altında olduğu durumlarda, üye devletlerin teşvik etmesi için bir eylem planı oluşturacağına dikkat çekildi.

Eylem planının, toplu iş sözleşmesini kademeli olarak artırmak için net bir zaman çizelgesi ve özel önlemler içereceği belirtildi.

Yasanın AB Resmi Gazetesi’nde yayımlanmasının ardından yirminci gün sonunda yürürlüğe gireceği duyuruldu. Üye devletlerin, direktifi ulusal hukuka aktarmaları için iki yılı olduğu eklendi.

Yazılı açıklamada enerji krizi nedeniyle insanların para kazanmak zorunda olduğu ve bu yasanın bir umut mesajı olacağının altı çizildi.

Asgari ücret ve toplu ücret belirlemenin, tüm çalışan insana yakışır yaşam standardına izin veren maaşlar kazanmasını sağlamak için kullanılabilecek güçlü bir araç olduğu vurgulandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın