Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AB Adalet Divanı Fransız Dernekleri Haklı Buldu

AB Adalet Divanı tarafından Fransa'nın geri gönderme politikasının yasa dışı olduğu hükmedildi. Detaylar haberin içerisinde;
AB Adalet Divanı Fransız Dernekleri Haklı Buldu

Avrupa Birliği (AB) Adalet Divanı, AB ülkelerinin topraklarında yasa dışı bulunan üçüncü ülke vatandaşlarını herhangi bir geri gönderme kararı olmaksızın ülkeden zorla çıkarılamayacağını hükmetti.

Adalet Divanı açıklamasında Fransa’daki Yabancıların Haklarını Savunan Avukatlar Derneği (ADDE) gibi örgütlerin yabancı ülke vatandaşlarının ülkeye girişi, kalışı ve sığınma haklarıyla ilgili “Ceseda” olarak bilinen kanuna dair yapılan değişikliğe Danıştay nezdinde itiraz ettiğini bildirdi.

Bu kapsamda dernekler, Fransız makamlarının Fransa’ya diğer AB üyesi ülkelerden gelen üçüncü ülke vatandaşlarının girişini engellemeye olanak sağlayan geçici önlemlerinin AB’nin Geri Gönderme Direktifi’ni ihlal ettiğini savundu.

Fransız Danıştayı da derneklerin konuyla ilgili itirazı üzerine AB’nin en üst mahkemesi Adalet Divanı’na başvuruda bulundu. Adalet Divanı da kararında dernekleri haklı buldu.

Üçüncü Ülke Vatandaşları, Geri Gönderme Kararı Olmadan Ülkeden Çıkarılamaz

Mahkeme, bahsi geçen durumda ilgili kişinin sınır dışı edilmesi için AB’nin Geri Gönderme Direktifi’ne yine de uyulması gerektiğine dikkat çekti.

MANŞET HABER
Dış Ticarette Denge Zamanı: Açık Kapanıyor mu?

Adalet Divanı tarafından alınan kararda, AB’nin Geri Gönderme Direktifi uyarınca yasa dışı olarak kalan üçüncü ülke vatandaşlarının geri gönderme kararı olmaksızın ülkeden çıkarılamayacağı vurgulandı.

Prensip olarak ilgili kişiye kendi isteğiyle ülkeyi terk etmesi için belirli bir süre tanınması gerektiğine işaret edilen kararda, zorla göndermenin yalnızca son çare olarak kullanılabileceği belirtildi.

Anadolu Ajansı (AA) haberine Sınır Tanımayan Doktorlar’ın (MSF) tarafından 4 Ağustos’taki açıklamasını anımsattı.

MSF, İtalya’daki insanların çoğunlukla şiddet, insanlık dışı muamele ve keyfi gözaltı yoluyla Fransız polisi tarafından sistematik olarak İtalya-Fransa sınırından geri itildiğini söylemişti. Ayrıca MSF, kişilerin yeterli barınma ve sağlık hizmetlerine sınırlı erişimden de mahrum bırakıldığını bildirmişti.

KAYNAK: AA

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu