Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB: ABD’nin Enflasyonu Düşürme Yasası’nda Ayrımcılık Var

Avrupa Komisyonu’nun ticaretten sorumlu üyesi Dombrovskis, ABD’nin rekor harcama planladığı Enflasyonu Düşürme Yasası’nın, AB şirketlerine ayrımcılık yaptığını iddia etti.
AB: ABD’nin Enflasyonu Düşürme Yasası’nda Ayrımcılık Var
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Başkanı Joe Biden’ın geçen yıl imzaladığı Enflasyonu Düşürme Yasası, birçok kesim tarafından başarılı bulunsa da Avrupa Birliği’nden (AB) eleştiriler gelmeye devam ediyor. Avrupa Komisyonu’nun ticaretten sorumlu üyesi Valdis Dombrovskis, ABD’nin Enflasyonu Düşürme Yasası’nın AB şirketlerine karşı ayrımcılık yaptığını söyledi.

Davos’ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda, kendisine uzatılan mikrofona cevap veren Dombrovskis, ″İklim değişikliği ve yeşile geçiş konularını ortaklaşa ele almamız, transatlantik değer zincirlerini parçalamadan inşa etmemiz gerektiğini düşünüyoruz.” ifadesini kullandı.

Şu an müzakere edilmiş çözümlere odaklandıklarını ve ABD makamlarına farklı düzeylerde ulaştıklarını dile getirdi. ABD ile AB arasında anlaşmazlık olan bazı konularda ilerleme kaydettiklerini fakat hala ele alınması gereken endişeler olduğunu sözlerine ekledi.

AB üyesi ülkeler geçen yılın başından bu yana kendini enerji krizinin içinde bulundu. Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasının ardından, Rusya’ya karşı alınan yaptırım kararları Avrupa’nın kendisine de zarar verdi.

Bu duruma değinen Dombrovskis, yüksek enerji fiyatlarının yanı sıra ABD’nin Enflasyonu Düşürme Yasası da göz önüne alındığında AB’nin rekabet edilebilirliği artırmak için daha yoğun çalıştığını ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’in daha önce yaptığı açıklamayı hatırlatarak, yeşil iklime geçişte şirketlere daha fazla destek sağlanması konusunda katı devlet kurallarını düzenlemeye çalıştıklarını söyledi.

İrlanda Maliye Bakanı Michael McGrath ise AB’nin ABD ile bir sübvansiyon yarışından kaçınmak istediğini söyledi.

AB tarafından bu şekilde eleştiriler gelirken, Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başkanı Fatih Birol, Davos Zirvesi kapsamında yaptığı açıklamada, söz konusu yasanın Paris Anlaşması’ndan bu yana en etkili iklim eylemi olduğunu söylemişti.

Söz konusu yasa, ülke tarihinin en büyük iklim paketi olacak. Temiz enerji teknolojilerinde üretimi artırmak ve yeşil iklime geçişi hedefleyen yasa, Avrupalı otomobil üreticilerini ve daha birçok sektörü endişelendiriyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.