Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AB, 6 Büyük Teknoloji Devini Katı Kurallara Tabi Tutacak

Avrupa Komisyonu, Dijital Piyasalar Yasası kapsamında altı teknoloji devine (Alphabet, Amazon, Apple, Meta, Microsoft ve ByteDance) katı kurallar uygulayacak.
AB, 6 Büyük Teknoloji Devini Katı Kurallara Tabi Tutacak
Yorum

Avrupa Komisyonu büyük dijital platformların iş modellerini sarsabilecek katı kurallar dizisi olan yeni Dijital Pazarlar Yasası kapsamında altı teknoloji devini denetleyeceğini açıkladı. Komisyon, Amazon, Alphabet, Apple, Microsoft, Meta ve ByteDance’in temel platform hizmetlerini AB’nin mevzuatında belirtilen yükümlülüklere uygun hale getirmek için altı ayları olacağını söyledi.

Blok ayrıca ABD’li teknoloji devleri Microsoft ve Apple’a yönelik beş yeni pazar araştırması başlattı ve şirketlerin bazı hizmetlerinin kapı bekçisi olarak nitelendirilip nitelendirilmeyeceğini değerlendirdi.

Soruşturmaların bir parçası olarak AB, Microsoft ve Apple’ın başvurularını inceleyecek. Dijital Piyasalar Yasası, büyük teknoloji oyuncularının rekabete aykırı uygulamalarını kısıtlamayı amaçlayan radikal bir düzenlemedir. Daha küçük internet firmaları ve diğer işletmeler, bu şirketlerin iş uygulamalarından zarar gördüklerinden şikayetçi olmuştu.

Apple, Dijital Piyasalar Yasası’nın kullanıcıları için oluşturduğu gizlilik ve veri güvenliği riskleri konusunda çok endişeli olduğunu açıkladı. Şirket, DMA’nın iMessage platformunun güvenliğini zayıflatabileceğini söyledi. AB, Apple’ın iMessage’ın WhatsApp gibi rakip mesajlaşma hizmetleriyle çalışmasını kolaylaştırmasını istiyor.

Üst düzey bir Komisyon yetkilisi, şirketlerin kuralların uygulanmasını askıya almak için geçici bir tedbir isteyebileceğini ancak bunun için Lüksemburg’daki AB Adalet Divanı’nda yasal bir dava açmaları gerektiğini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu