Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AA Finans Açıkladı! İşte Ekonomistlerin Enflasyon Beklentisi

TÜİK tarafından Nisan ayı enflasyonun açıklanmasına günler kala AA Finans Enflasyon Beklenti Anketi sonuçları açıklandı. İşte ekonomistlerin beklentisi...
AA Finans Açıkladı! İşte Ekonomistlerin Enflasyon Beklentisi
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mart ayında enflasyonun aylık bazda yüzde 2,29, yıllık bazda ise yüzde 50,51 oranında arttığını açıklamasından sonra gözlere Nisan ayı enflasyon oranına çevrildi. AA Finans’ın Nisan ayına yönelik Enflasyon Beklenti Anketi açıklandı.

AA Finans’ın anketine katılan 12 ekonomist 3 Mayıs’ta açıklanacak Nisan ayı enflasyonuna yönelik beklentilerini açıkladı.

Ekonomistler Yüzde 2,65’lik Artış Bekliyor

Buna göre ankete katılan ekonomistlerin enflasyon beklenti ortalaması yüzde 2,65’lik artış oldu. Ayrıca en yüksek beklenti yüzde 3,5’lik, en düşük beklentisi ise yüzde 1,9’luk artış oldu.

Söz konusu beklentiye göre enflasyonun yüzde 50,51’den 44,06’ya gerileyeceği hesaplanıyor. Ayrıca ekonomistlerin 2023 sonu enflasyon beklentisi yüzde 44,56’dan yüzde 46,26’ya geriledi.

Ekonomistlerin Mart ayı enflasyonuna yönelik beklentisi yüzde 2,86’lık artışken, TÜİK tarafından açıklanan rakam yüzde 2,29’luk artış oldu. Bunun aksine Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG), enflasyonun aylık bazda yüzde 7,21 oranında arttığını açıklamıştı.

Foreks Haber’in düzenlediği ankete katılan ekonomistlerin Nisan  ayı enflasyona yönelik medya tahmini yüzde 2,70’lik artış oldu. Ekonomistlerin beklentileri bu yöndeyken birkaç gün sonra TÜİK tarafından açıklanacak olan enflasyon oranı merakla bekleniyor.

Kaynak: AA

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu