Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AA Finans 4. Çeyrek Büyüme Beklenti Anketinin Sonuçları Açıklandı

AA Finans, Türkiye'nin 2022 yılı 4. çeyreğine ilişkin büyüme beklenti anketi sonuçlarını açıkladı. Detaylar haberde..
AA Finans 4. Çeyrek Büyüme Beklenti Anketinin Sonuçları Açıklandı
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 28 Şubat Salı günü açıklanacak 2022 yılı 4. çeyrek gayri safi yurt içi hasıla (GSYH) verilerine ilişkin Anadolu Ajansı’nın (AA) beklenti anketi yayımlandı. Söz konusu ankete 13 ekonomist katıldı.

Anket sonuçlarına göre ekonomistler, Türkiye’nin geçen yılın son çeyreğinde yüzde 2,8 büyüdüğünü tahmin etti. Araştırmaya katılan ekonomistlerin 2022’nin son çeyreğine yönelik büyüme beklentileri yüzde 2,2 ve yüzde 4 aralığında kaldı.

Bunun yanında ekonomistler 2022 yılının tamamına büyüm beklentilerinin ortalamasını yüzde 5,2 seviyesinde yer aldı. Söz konusu beklentiye ilişkin tahminler ise en düşük yüzde 5, en yüksek yüzde 5,4 olarak saptandı.

Ekonomistler ayrıca ülkenin 2023 sonunda büyüme beklentilerini açıkladı. Anket sonuçlarına göre 9 ekonomistin tahminlerinin ortalaması yüzde 3,3 oldu.

Türkiye ekonomisi, 2022’nin ilk çeyreğinde yüzde 7,5, ikinci çeyreğinde ise yüzde 7,7 ve üçüncü çeyreğinde yüzde 3,9’luk büyüme kaydetmişti.

Türkiye’ni büyümesine yönelik bir açıklamada yakın bir zamanda Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan (EBRD) geldi. Ülkenin GSYİH büyümesinin 2022’de önemli ölçüde yavaşladığını kaydetti. 2023 yılı büyüme beklentisini ise yüzde 3,5’den yüzde 3’e düşürdü.

Kaynak: AA

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu