Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

95 Doları Aşan Brent Petrol 10 Ayın Zirvesinde

Petrolde yükseliş sürüyor. Ham petrolün varili 91, Brent petrolün 95 doları aşarak Kasım 2022’den bu yana en yükseği gördü.
95 Doları Aşan Brent Petrol 10 Ayın Zirvesinde
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Suudi Arabistan ve Rusya’nın üretim kesintisine yıl sonuna kadar devam etme kararı, fiyatları desteklemek için ihracatın kısılması petrol fiyatlarına ralli getirdi. Söz konusu gelişmeyle üç haftadır yükselen petrol fiyatları 2023 yılının en yüksek seviyelerine çıktı.

ABD türü ham petrol 91, Brent petrol ise 95 doları aştı. Francisco Blanch liderliğindeki analistler ise araştırma notunda, Brent petrol fiyatının 2024 yılı gelmeden varil başına 100 doların üzerine çıkabileceği tahmini yapıldı.

JPMorgan’ın küresel enerji stratejisi başkanı ve EMEA petrol ve gaz hisse senedi araştırma başkanı Christyan Malek, fiyatların kısa vadede 80-100 dolar bandında hareket edeceğini ifade etti.

Brent Petrol Kasım 2022’den Bu Yana En Yüksek Seviyede

Brent Petrol Kasım 2022’den Bu Yana En Yüksek Seviyede
Kaynak: Paratic Piyasalar

Pazartesi günü 94 doların hemen altından kapanış yapan Brent petrol, haftanın ikinci işlem gününde 95,16 dolara kadar yükseldi. Bu seviye 10 aydan fazla sürenin en yükseği olarak kaydedildi.

Haftalık bazda yüzde 5’ten fazla artan fiyatlar, aylık olarak bakıldığında yüzde 14, yılbaşından bu yana yüzde 11 ve yıllık olarak yüzde 3 yükseldi.

GCM Yatırım Banner

Benzer performansı sergileyen ABD türü ham petrol 91,34 dolara kadar tırmandı. Bu sabah da yüzde 0,8 artıda işlem görüyor.

Son bir yıllık değişimi yüzde 7 artışla Brent’ten daha çok yükselen ham petrolün varil fiyatı son bir haftada yüzde 4,7, bir ayda yüzde 14 ve sene başından bu yana yüzde 13,5 prim yaptı.

Saxo Capital Markets Pte. piyasa stratejisti Charu Chanana da diğer birçok analist gibi fiyatların kısa vadede 100 doları görebileceğini ama bunun sürdürülebilir olup olmama konusunda emin olamadıklarını söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.