Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

93 TL’lik Hisse için Hedef Fiyat 131 TL Oldu

Ziraat Yatırım Sabancı Holding'in 1. çeyrek bilançosun değerlendirerek hedef fiyatı açıkladı. Detaylar haberde...
93 TL’lik Hisse için Hedef Fiyat 131 TL Oldu
HABER GİRİŞ

Ziraat Yatırım borsa yükselirken Sabancı Holding’in yılın birinci çeyreğine ilişkin sonuçlarına yönelik raporunu yayımladı. Geçtiğimiz ay yılın birinci çeyreğine ilişkin finansal raporunu yayımlayan Sabancı Holding’in (SAHOL) hissesi için hedef fiyat açıklaması geldi.

Ziraat Yatırım’ın raporunda Sabancı Holding’in söz konusu dönemi net zarar ile tamamladığı not edildi.

Raporda Sabancı Holding’in ana ortaklık net dönem zararının, özellikle banka ağırlıklı yüksek parasal varlık pozisyonunun yarattığı parasal kayıp nedeniyle 5.366 milyon TL olarak açıklandığı not edildi.

Şirketin yılın ilk çeyreğinde Sabancı Holding’in konsolide gelirinin yüzde 27,9 artarak 171.767 milyon TL olduğu paylaşıldı.

Net dönem zararında bankacılığa ek olarak, enerji segmentindeki zarar ile yapı malzemeleri karındaki azalışın zarar oluşumunda belirleyici etken olduğu paylaşıldı.

GCM Yatırım Banner

Enerji kolunda yeni yatırım döngüsünün başlamasıyla birlikte artan yatırımların, çeyreklik finansal sonuçlar üzerinde baskı oluşturmaya başladığı aktarıldı.

Banka dışı gelirin konsolide gelir toplam gelirin yüzde 30,7’sini oluşturduğu aktarıldı. Konsolide FAVÖK’ünün ise 2023’ün aynı çeyreğine göre yüzde 25,5 azalışla 22.8 milyon TL’ye düşmüş olduğu not edildi.

Söz konusu raporda şu ifadeler kullanıldı:

“Holding’in solo net nakit pozisyonu Exsa birleşmesi ve temettü girişlerinin etkisiyle 2023 sonundaki 7,0 milyar TL seviyesinin yaklaşık iki katına çıkarak 14,4 milyar TL’ye ulaşmıştır.”

Yapılan değerlendirme bağlamında SAHOL hissesi için AL önerisi verildi. Hedef hisse fiyatı 131,00 TL olduğu aktarıldı. SAHOL hissesi bugün açılışı 92,40 TL’den yaptı. 93,95 TL’ye yükselen hisse kapanışı günlük bazda yüzde 1,73’lük yükseliş ile 93,9 TL’den yaptı.

Hisse yıllık bazda yüzde 110,76 kazandırdı. Aylık bazda yüzde 4’e yakın kaybettirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.