Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

7,5 Milyon Lot Alım O Hisseyi Zirveye Taşıdı!

Borsa yeni haftaya yükselişle başlarken, BofA gibi bankaların yaptığı alımlar bazı hisseleri öne çıkarttı. İşte 7,5 milyon lot alım sonrası zirve gören o hisse:
7,5 Milyon Lot Alım O Hisseyi Zirveye Taşıdı!
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul haftaya güçlü bir başlangıç yaparken, gözde şirketlere gelen alımlar endeksi destekledi. BIST 100 endeksinde yeniden 8000 puan konuşulmaya başlanırken, gün boyu yüzde 1’in üstünde yükselişle işlem gördü ve 7984,73 puana kadar tırmandı. Geçen haftaya göre yüzde 2,35 daha yüksek bir seviyede gezen endeks, geçen aya göre yüzde 2,38 oranında daha yüksek bir seviyede geziyor.

Bugün BIST 100 endeksine puan bazında pozitif katkı sağlayan hisselere göz attığımız zaman, Aselsan’ın öne çıktığını görüyoruz. Hisse bugün akşam saatlerinde 45,1 liraya ulaşarak tüm zamanların zirvesini gördü.

Aselsan hisseleri (ASELS) TSİ 17:40 sularında yüzde 5,64 yükselişle 44,62 lirada seyretti.
Aselsan Hisse - 20.11.2023
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Geçen haftayı 42,22 liradan tamamlayan hisseler, yeni haftaya 42,5 liradan başladı. Açılışın ardından dik bir yükseliş performansı gösteren Aselsan, TSİ 16:05 sularında 45,1 liraya ulaşarak rekor kırdı. Hisselerde bir önceki rekor, 6 Kasım gününde 45,02 lira ile görülmüştü.

Aselsan hisseleri geçen haftanın başına göre yüzde 5,46 oranında daha yüksek bir seviyeden işlem görüyor. Aylık bazda yüzde 8,18 oranında değer kazanan ASELS, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 123,87 oranında kazanç sundu.

Hisselerin bugünkü performansının arkasında BofA ve Ak Yatırım’ın yaklaşık 7,5 milyon lotluk alımı yer alıyor. Matriks verilerine göre; Ak Yatırım 4.510.807 lot, BofA 2.904.673 lot alım ile Aselsan hisselerinde 325 milyon lira civarında alım yaptı. Hisseler bu destekle birlikte zirveyi tazeledi.

GCM Yatırım Banner

BofA Alımları Yine Takipte

BofA Alımları Yine Takipte
Kaynak: Matriks

Matriks verilerine göre bugün yapılan alımları incelediğimiz zaman, BofA’nın yine piyasaya yön veren alım ve satımlar yaptığı dikkat çekiyor. Günü 21 milyonluk kârla kapatmaya hazırlanan banka; EREGL, ASELS, BRSAN, SASA ve ARCLK hisselerinde büyük alımlar gerçekleştirdi. Satış tarafında ise THYAO, AKBNK, BIMAS, PETKM ve MGROS hisselerini elden çıkarttı.

Özellikle son dönemde BofA’nın net alış ve net satış yaptığı hisseler, yatırımcılara rehber oluyor. Banka sattıkça yatırımcı da satıyor ve hisse taban oluyor. Tersi durumda ise tavan olan hisseler, bir süre sonra yatırımcıyı üzebiliyor. Bu nedenle yatırımlarınızda tüm noktaları ele almayı unutmayınız.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.