Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

7. Nesil Abdülhamid Han Sondaj Gemisi için Geri Sayım!

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün Abdülhamid Han Sondaj Gemisi’ni Mersin’den bir törenle Akdeniz sularına yollayacak. İşte detaylar;
7. Nesil Abdülhamid Han Sondaj Gemisi için Geri Sayım!
HABER GİRİŞ

İletişim Bakanlığı resmi Twitter hesabından Türkiye’nin 4. sondaj gemisi olan Abdülhamid Han’ın göreve hazır olduğunu duyurdu.

Bakanlık duyurusunda Abdülhamid Han Sondaj Gemisi’ni hem teknik donanım hem de fiziki özellikleriyle Mavi Vatan’ın en güçlü kaşifi olarak adlandırdı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez dün akşam yaptığı paylaşımla:

“Yarın büyük gün! Heyecanlıyız. Yolu açık, rüzgarı kolayına, gayreti Abdülhamid Han gibi olsun.” ifadelerini kullanarak bugün ilk sondajı için geminin demir alacağını bildirdi.

Abdülhamid Han Sondaj Gemisi’nin Fatih, Kanuni ve Yavuz’un ardından sondaj yapan filonun 4. üyesi olduğu müjdelendi.

GCM Yatırım Banner

Türkiye’nin Son Teknoloji Sondaj Gemisi: Abdülhamid Han

Yedinci nesil olduğu ve göreve hazır olduğu belirtilen sondaj gemisinin hidrokarbon arama çalışmalarına güç katacağının altı çizildi. İletişim Bakanlığı açıklamasında geminin 238 metre uzunluğunda, 42 metre genişliğinde ve çift güvenlik sistemine sahip olduğunu ekledi.

Türkiye’nin 4. sondaj gemisi olan Abdülhamid Han’ın çift kule ile aktif konumlandırma sistemi ve 200 mürettebat kapasite özelliğini içerdiği vurgulandı.

12 bin 200 metreye kadar sondaj yapabilme yeteneğine sahip geminin mavi sulardaki araştırmalarda yeni nesil teknolojisi ile etkin rol oynayacağının heyecanı aktarıldı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün yapılacak törenle sondaj gemisini Akdeniz’deki ilk görevine başlamak için Mersin Taşucu Limanı’ndan ilk görev yerine uğurlayacak.

Türkiye’yi Enerji Arz Güvenliği Sorununu Tamamen Çözecek!

Geçtiğimiz ay Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında, “Dördüncü sondaj gemimizin adını Abdülhamid Han olarak belirledik. Mersin Taşucu’nda teknik hazırlıkları yapılıyor.” diyerek bilgilendirmişti.

Erdoğan, hazırlıkların başladığını söyledikten sonra enerjinin bir gerilim ve çatışma alanı olmadığını belirterek, bölgesel iş birliğinin anahtarını enerji olarak nitelendirmişti.

Türkiye’yi enerji arz güvenliği sorununu tamamen çözmüş bir ülke yapıncaya dek mücadeleye çok yönlü şekilde devam edeceklerinin altını çizdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.