Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

7,10’u Aşmaya Çabalayan Dolar Yatay Seyrinin Yerini Yükselişe Bıraktı

Salı günü dolar kurunda yatay bir seyir hakim. Türk lirası ise güçlü performansında ivme kaybetmiş görünüyor.
7,10’u Aşmaya Çabalayan Dolar Yatay Seyrinin Yerini Yükselişe Bıraktı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dolar/TL Cuma günü 7,10 altına indi ve bir süredir içinde bulunduğu aşağı yönlü hareketinde sabit bir seyir izlemeye başladı.

Biden’dan gelecek kurtarma paketi beklentileri, altını yükselişe geçirirken dolarda aynı etkiyi yaratmadı. Bunun yanı sıra dolardaki bu durumun altın fiyatlarının yükselişi için zemin hazırladığı algısı oluşuyor.

Pazartesi gününe 7,06 lirayla başlangıç yapan güncel dolar kurunun bugün yönünü hafifçe yukarı çevirse de önemli bir değişiklik kaydetmediği görülüyor.
Dolar Kuru Salı Günü Önemli Bir Değişiklik Kaydetmedi
Görsel Kaynak: Piyasa.paratic.com

Saat 11:18’de 7,0985 liradan işlem görüyor. Kurun şu dakikalarda 7,10 seviyesini zorladığı ve bu noktada istikrarlı olduğu görülüyor. 7,10’u kısa süreliğine yakalayan kur kısa bir dalgalanmanın ardından an itibarıyla 7,12’lere yükseldi.

Kurun dünkü kapanışı 7,0731 lira seviyesindendi. 24 saatlik değişimine bakıldığında ise kur %0,42 artıda seyrediyor.

GCM Yatırım analistleri, bugünkü dolar analizinde TL’nin dolar karşısındaki istikrarlı duruşunu Pazartesi günü kaybettiği belirtildi. Bununla birlikte kurun kritik 7,12 bariyerini aşamadığı için yükselişine teyit kazandıramadığını ifade ettiler.

GCM Yatırım Banner

Kurun negatif görünümünü sürdürmesi için başta 7,06 olmak üzere 7,04 ve 7,02 destek seviyelerine doğru geri çekilmenin muhtemel olacağını da ekleyen analistler, 7,1200 lira altındaki kısa vadeli negatif görünümün devam ettiğini aktardılar.

Uzunca bir süre dolar karşısında güçlü duruş sergileyen Türk lirası ise bu tutumundan vazgeçti.
Gelişmekte Olan Ülke Paraları vs Dolar 9 Şubat
Görsel Kaynak: Piyasa.paratic.com

Bugün gelişmekte olan ülke paralarının dolar karşısındaki seyrine bakıldığında birçoğunun değer kaybettiği görülse de TL bunlar arasında yer almıyor.

Cuma günü TCMB Başkanı Ağbal’dan gelen açıklamalar ise TL’nin rallisini sürdürmesini sağlamıştı. Sıkı para politikasına vurgu yapan Ağbal’ın uzun bir süre faiz indiriminden uzak kalınacağını duyurması piyasalarda yankı uyandırmıştı.

Öte yandan sıcak gelişmeler arasında TCMB’nin yatırımcılarla gerçekleştireceği toplantı, küresel salgın durumu ve aşılama çalışmaları önem taşıyacak. ABD’ye gelecek teşvik paketi ise yatırımcıların yakından izlediği konular arasında yer alıyor.

Aşılama durumuna kısa bir göz atacak olursak; bugüne kadar 73 ülkede 134 milyon üzeri insan aşılandı. ABD, Çin ve AB ülkeleri aşılananların büyük kısmını oluştururken, ülkemiz ise geride kaldı. 2,694,361 kişiye aşı yapılan Türkiye’de dün 8103 yeni vaka ve 103 can kaybı kaydedildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.