Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

500 Milyar Dolarlık Dış Borç Milli Gelirde Delik Oluşturdu

Kişi başına düşen milli gelirde artış yaşandığı konuşulurken, madalyonun diğer yüzünde dış borç kendini gösterdi. Rekor seviyedeki dış borç milli gelire yansıyacak.
500 Milyar Dolarlık Dış Borç Milli Gelirde Delik Oluşturdu
HABER GİRİŞ

Yüksek enflasyon vergilere de artış getirerek kamu alacaklarında pastanın büyümesini sağlasa da canavara dönüşen enflasyon durdurulamıyor. Vergi gelirlerinin yanında borcu da büyüyen Türkiye’nin dış ödemeleri devasa boyuta ulaştı.

Faiz ödemelerinde ulaşılan rekor seviyeleri köşesine taşıyan Sözcü gazetesinden Erdoğan Süzer, Hazine ve Maliye Bakanlığı verilerine göre 2023 sonunda 500 milyar dolara çıkan dış borç yükünü kaleme aldı.

Geçen yılın son çeyreğinde 18.5 milyar dolar, yıl genelinde ise 41.9 milyar dolar artan dış borcun son 21 yılda 368 milyar dolar arttığına dikkat çekerek, brüt dış borcun milli gelire oranının yüzde 44.7, net dış borç oranının ise yüzde 23.4 olduğunu ortaya koydu.

Süzer, bu yıl 80.5 milyar dolarlık ödeme yapılacağını belirterek, ”Bu ödemenin yaklaşık 30 milyar dolarını kamu sektörü, 50.5 milyar dolarını özel sektör kuruluşları yapacak” dedi.

Dış borcun 68.3 milyar dolarlık kısmının ana para, 12.1 milyar doların ise faiz ödemesi olduğunu söyleyerek, “Bu yıl ödenecek borcun 22 milyar dolarlık kısmı kısa vadeli yapılan borçlanmalardan kaynaklandı. Önümüzdeki yıl ise toplam 53.1 milyar dolarlık dış borç ödemesi yapılacak” diye yazdı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın